PDA

Επιστροφή στο Forum : VFR 750 92 VS RF 900 95

grigoris
22-02-08, 11:06
Παίδες την γνώμη σας:
Σκέφτομαι την αγορά μεταχειρισμένης μια από τις δυό.
Και τις δυο τις βρίσκω γύρω στα 2000-2300.(σε προσεγμένη κατάσταση από πρώτο ιδιοκτήτη)
Με ενδιαφέρει κυρίως η χρήση της σαν σπορ τουριστική μοτο !
Η VFR μου αρέσει περισσότερο λόγω τεχνικών καινοτομιών η RF έχει περισσότερο γκάζι λιγότερο βάρος και ίσως καλύτερα φρένα!
Με ενδιαφέρει η άποψη σας αλλά κυρίως η εμπειρία σας από την συμβίωση μαζί τους(κυρίως όσον αφορά την αξιοπιστία της κάθε μιας)!
Έχω βρεί αγοραστή για το KLX και για ον οφ θα κρατήσω το παλιό ΧΤ μου!

LsKostas
22-02-08, 11:46
που ναι o Defiant να σε κατατοπησει περι της λαδιερας του :2funny:

Barchman
22-02-08, 12:23
Έχοντας χρησιμοποιήσει αρκετά μία VFR750 '92 (του αδερφού μου), έχω να πω μόνο καλά λόγια, γενικά, για τη συμπεριφορά και την αξιοπιστία της.
Τα κάνει όλα καλά - και ειδικά τον τουρισμό :thumbsup1:

Ααααχ...αυτός ο κινητήρας της...:blush2:

grigoris
22-02-08, 12:36
Για τόσο παλιό μηχανάκι εγώ θα σε συμβούλευα μόνο Honda και το vfr είναι τέρας αξιοπιστίας. Έχω ακόμα το πρώτο του 1986 και ούτε λάδια δεν καίει.
Και σκέψου πως τα πρώτα του 86 ''υπολείπονταν'' σε αξιοπιστία έναντι της΄δεύτερης γενιάς του 90-93!
Και εγώ προς το vfr κλείνω!

petani
22-02-08, 12:38
Αυτο ρε παιδια τι μοντελλο ειναι ..... ??? ..... :2funny::42270:glosaaa:yahoo:
Το RF ειναι μακραν ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΟΛΑ ....... γνωμη μου ετσι ... ??? ..... τα ειχα και τα δυο ..... αλλα γουστα ειναι αυτα ............ και περι ορεξεως κολοκυθοπιττα .......... 659587659587

grigoris
22-02-08, 12:50
Αυτο ρε παιδια τι μοντελλο ειναι ..... ??? ..... :2funny::42270:glosaaa:yahoo:
Το RF ειναι μακραν ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΟΛΑ ....... γνωμη μου ετσι ... ??? ..... τα ειχα και τα δυο ..... αλλα γουστα ειναι αυτα ............ και περι ορεξεως κολοκυθοπιττα .......... 659587659587

Εκτός αυτου της φοτο ε;:lipssealed:
Πέρα από την πλάκα
Σ ευχαριστώ Αντώνη ,ήξερα για το RF σου ,ήμουν σχεδόν σίγουρος δίχως να το συζητήσουμε οτι θα χε περάσει και από τα χέρια σου το VFR !
Υ.Γ. Το VF του φιόκυ δεν πιάνεται ήταν ο πρώτος προβληματικός κινητήρας του 82 με καδένες και κοκοράκια!Είχα ένα 500 του 87!
Με προβλημάτισες πάνω που χα αρχίσει να παίρνω κλίση!

BUSA MAKIS
22-02-08, 13:01
:618439:

petani
22-02-08, 13:02
Βλεπω κρατας την φωτο μου με το κομπλερ .... ??? ..... ευγε νεε μου .. :thumbsup1:
Μπορω να πω οτι το 500 ηταν πολυ καλυτερο απο το 750 ..... αυτος ο κωλοαξονας ....... δεν καταλαβαινες ποτε καθοταν στο δρομο και ποτε οχι ...
Θα ψαξω να βρω φωτο με το RF ..... :42270:

grigoris
22-02-08, 13:05
Δώσε πράμα και φοτο και εντυπώσεις και ιστορίες!Πες και για το VFR οτι στραβό διαπίστωσες!

LsKostas
22-02-08, 13:11
Απο τα λιγα που εχω ακουσει για το VFR ξεχωριζει ο κινητηρας.Πρωτος!!!
ενω και η θεση οδηγησης (βασικο) σε προδιαθετει για ταξιδι.
Εμφανησιακα μου τα χαλα λιγο αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.

Επειδη ομως αυτα τα μηχανακια ειναι ταξιδιαρικα εχουν γραψει αρκετα χλμ
και πρεπει να το τσεκαρεις σε μαστορι.

που ναι ο def οταν τον θες???:spiteful:
Παλι λαδια αλλαζει...

mitsos84
22-02-08, 13:51
δεν ξερω ουτε καν πως ειναι αυτα τα μιχανακια...

αλλα καθαρα ''εμπορικα'' παρε το rf του 95...

ας ειναι αντι για 16 ετων 13ον...μονο σε καλο μπορει να σου βγει αυτο.

petani
22-02-08, 13:51
Για το VFR του 92 δεν ξερω .... ομορφο μηχανακι ..... πιο ομορφο απο το "σαλαχι" ...... αν το ειχα σημερα θα του αλλαζα την ουρα .... του RF...ποτε δεν την χωνεψα .... αλλα γκαζι-φρενα-αναρτησεις για το 98 απο τα καλυτερα .... γενικα παντα τα SUZUKI ηταν και ΕΙΝΑΙ αρκετα καλα σε αυτον τον τομεα ...... KATANA 1100 83-RGV 250 89/94-RF 900 98-GSXR 1100 98 που περασαν κατα καιρους απο τα χερια μου ........ μου εχουν αφησει αριστες εντυπωσεις ...... δεν βαζω του αδελφου μου το Κ5 γιατι εχουμε ενδοοικογενειακη κοντρα ..... ρε λες να ειμαι SUZUKAΚΙΑS και να μην το εχω καταλαβει ... ???? ..... :lipssealed::lipssealed:

petani
22-02-08, 15:39
Ρώτησες τώρα τον γκαζοφωνιά τον petani να σου πει γνώμη.:_boredom:

Ότι πιο γρήγορο θα σου απαντήσει φυσικά.:shock:
Τι ξέρει από αξιοπιστία, το αξιόπιστο μηχανάκι για αυτόν είναι αυτό που θα δει σημαία τερματισμού.:icon6:

Άσε από τουρισμό….νομίζει ότι κάνει τουρισμό όταν περνάει με το fazer κουνάμενο λυγάμενο κάνα γερμανό τουρίστα από εξωτερική στην αττική οδό και τον χαιρετάει ναζιστικά.:gr::2funny::2funny::2funny:

oureoureoureoureoureoure

spypetr
22-02-08, 16:16
Το VFR, σίγουρα είναι ένα πολύ καλό και αξιόπιστο μηχανάκι.
Σίγουρα κάνεις άνετο και γρήγορο ταξίδι.
Δεν ξέρω αν είναι πιο καλό απ το RF, σίγουρα βέβαια είναι πιο αργό απ αυτό, εκτός αν πάρεις το RC45......

Το είχε η αστυνομία, δε νομίζω να έχει πρόβλημα με την αξιοπιστία του.

Defiant
23-02-08, 09:26
Και τα 2 μηχανακια ειναι πολυ καλα για αυτο που τα θες

οποτε κοιτας τα χιλιομετρα τους, ρωτας αν εχουν βγαλει καμια σοβαρη ζημια και φυσικα τσεκαρεις (εσυ η μηχανικος) τι χρειαζονται αμεσα απο αναλωσιμα η οτι αλλο για να τα κυκλοφορησεις (αλυσιδες,γραναζια,δισκοπλακες κλπ κλπ)

περα απο τα παραπανω που θα σε βοηθησουν να αποφασισεις (δλδ να παρεις αυτο που ειναι σε καλυτερη κατασταση και απαιτει λιγοτερα λ7 αμεσα)

εγω θα σου ελεγα το εξης, το VFR λογω V4 και επειδη μιλαμε για παλια μηχανακια φορτωμενα με χλμ απαιτει περισσοτερα λ7 στα μεγαλα service του απο εναν I4

απο την αλλη μερια οσο και να μην θελουν οι περισσοτεροι να το παραδεχτουν τα Honda (σε γενικες γραμμες) ειναι λιγοτερο επιφοβα απο πλευρας ζημιων,καλυτερης ποιοτητας κατασκευης και αντοχης στον χρονο

τα βαζεις ολα κατω και αποφασιζεις

Defiant
23-02-08, 09:36
http://www.bikez.com/motorcycles/suzuki_rf_900_r_1994.php

http://www.bikez.com/motorcycles/honda_vfr_750_r_-_rc_30_1992.php

Υγ Δεν νομιζω οτι το RF εχει καλυτερα φρενα απο το VFR οσο για τις επιδοσεις και το βαρος ειναι κοντα με λιγο καλυτερο το RF

GFiotakis
23-02-08, 11:49
Αυτο που εχει βαλει ο πετανι ειναι το VF 750 Sabre
αλλο το VFR
οταν μαθει να ξεχωριζει την βουρτσα απο την βουτσα ....
glosaaaglosaaaglosaaa

Γρηγορη για αυτο που εχω εγω θα σου πω μονο ενα
οτι εχει κανει εκατονταδες χιλιαδες χιλιομετρα στα χερια μου χωρις κανενα προβλημα του κινητητρα.

στο θεμα σου τωρα ....
στην θεση σου σαφως θα επερνα το VFR , μιας και μιλαμε για παλιο μηχανακι οποτε ψαχνεις να βρεις αξιοπιστια .

οι διαφορες που υπαρχουν μεταξυ τους θα φανουν σε πολυ ακρεες καταστασεις (γνωμη μου )
οποτε για μενα Honda αν θες να εχεις μια σιγουρια
:thumbsup1:

Defiant
23-02-08, 13:59
Αν καποιο απο τα 2 φυλασσοταν σε γκαραζ ειναι πολυ μεγαλο +

δεν θα εχει φαει μεγαλη ταλαιπωρια απο βροχες,χιονια,ηλιο κλπ

NTALIKERIS
23-02-08, 20:58
Το RF δεν εχει δυσκολη συντηρηση σε αντιιθεση με τοVFR και με 500ευρω παιρνεις δευτερο για ανταλακτικα και τα'χεις ολα,το μονο κακο ειναι η σκυφτη θεση οδηγησης

grigoris
25-02-08, 08:33
Και τα 2 μηχανακια ειναι πολυ καλα για αυτο που τα θες

οποτε κοιτας τα χιλιομετρα τους, ρωτας αν εχουν βγαλει καμια σοβαρη ζημια και φυσικα τσεκαρεις (εσυ η μηχανικος) τι χρειαζονται αμεσα απο αναλωσιμα η οτι αλλο για να τα κυκλοφορησεις (αλυσιδες,γραναζια,δισκοπλακες κλπ κλπ)

περα απο τα παραπανω που θα σε βοηθησουν να αποφασισεις (δλδ να παρεις αυτο που ειναι σε καλυτερη κατασταση και απαιτει λιγοτερα λ7 αμεσα)

εγω θα σου ελεγα το εξης, το VFR λογω V4 και επειδη μιλαμε για παλια μηχανακια φορτωμενα με χλμ απαιτει περισσοτερα λ7 στα μεγαλα service του απο εναν I4

απο την αλλη μερια οσο και να μην θελουν οι περισσοτεροι να το παραδεχτουν τα Honda (σε γενικες γραμμες) ειναι λιγοτερο επιφοβα απο πλευρας ζημιων,καλυτερης ποιοτητας κατασκευης και αντοχης στον χρονο

τα βαζεις ολα κατω και αποφασιζεις
Έχεις δίκιο ,τα σέρβις θα τα κάνω μόνος μου,έχω βρεί και τα αντίστοιχα μάνουαλ,το θετικό στο VFR είναι οτι έχει γρανάζια αντί για καδένες για τους εκκεντροφόρους,΄και από ξένα φόρουμ διάβασα πως τα καπελότα τους βγάζουν και 50.000χμ πριν χρειαστούν ρύθμιση!Από την άλλη από μηχανικούς που συζήτησα για το μοτερ του RF δεν έχουν ακούσει για προβλήματα!
Σίγουρα θα προτιμήσω αυτό που θα είναι σε καλύτερη κατάσταση,ο προβληματισμός είναι αν είναι και τα δυο εξίσου προσεγμένα.Δεν τα χω δει ακόμη από κοντά(δεν είναι και εύκολο να ανεβώ Αθήνα μόνο και μόνο για αυτό το λόγο) μόνο από τηλ.

Το RF δεν εχει δυσκολη συντηρηση σε αντιιθεση με τοVFR και με 500ευρω παιρνεις δευτερο για ανταλακτικα και τα'χεις ολα,το μονο κακο ειναι η σκυφτη θεση οδηγησης
Εννοείς από τα στοκ της Αστυνομίας έτσι;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΑΣ ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ!
_hi.gif_hi.gif_hi.gif

NTALIKERIS
25-02-08, 13:48
Οχι στην χρυση ευκαιρια εχει μπολικα

GiannisVeroia
02-03-08, 10:48
Γρηγόρη, τελικά έκανες την επιλογή;geia

soulnick
02-03-08, 12:00

πσσσσσσσσσς! τι λες ρε? να δεις που σε κανα 6 μηνο θα πουλησεις τον πηγασο(:2funny:)και θα παρακαλας ν'αγορασεις το vfr του σταθη,κι εγω θα βαλω το klr στην αποθηκη και θα παρω bmw.:)

Ouzo Power
02-03-08, 14:24
Αν λογαριασω οτι ο GLYSTRAS πηρε το vfr το παλιο του για να παει Βορριο ακρωτηρι ενω ειχε αγορασει το καινιυργιο vfr γιατι το εμπιστευοταν γιατι το ειχε δουλεψει....

VFR

mitsos84
02-03-08, 16:24

ΠΡΟΔΩΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

GFiotakis
02-03-08, 18:33
πσσσσσσσσσς! τι λες ρε? να δεις που σε κανα 6 μηνο θα πουλησεις τον πηγασο(:2funny:)και θα παρακαλας ν'αγορασεις το vfr του σταθη,κι εγω θα βαλω το klr στην αποθηκη και θα παρω bmw.:)

πας καλα ρε ???
paterpaterpater

ΠΡΟΔΩΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

εσενα ενα θα σου πω
τα BMW ΣΠΑΝΕ
B-M-W

grigoris
03-03-08, 08:33
Όχι παιδιά ,δεν επέλεξα ακόμη,λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων(ανακατασκευή του πατρικού μου σπιτιού)δεν μπόρεσα ούτε Αθήνα να ανεβώ για να δω τις υποψήφιες από κοντά.Το προγραμματίζω για Παρασκευή (να τα πούμε και από κοντά)Σάββατο,αυτό που έρχεται λίγο απίθανο λόγω Αποκριάς, μάλλον το επόμενο!
Το θέμα παραμένει ανοικτό!