PDA

Επιστροφή στο Forum : Προς τα βόρεια... Ταξιδιωτικό στο Βόρειο Ακρωτήριο.

Sieche
21-07-08, 03:09
Ειναι Σαββατο 28/06 κατα τις 8 το απογευμα,ειμαι στην δουλεια και παιρνω ενα μήνυμα απο τον Νικητα:"Μοναχο..."
Α, ωραια λεω,το κουλαδι θα κανει κανα 8ωρο μεχρι να ερθει.
Στις 22:30 σχολαω απο την δουλεια και στις 23:00 ειμαι στο σπιτι και ετοιμαζω τα πραγματα μου οταν έρχεται το δευτερο μήνυμα:"Φρανκφουρτη.".Ωραια σε κανα 2ωρο το πολυ θα ειναι εδω σκεφτoμε.
Ο Νικητας ξεκινησε απο Θεσσαλονικη για Ηγουμενιτσα,απο εκει με το πλοιο για Ανκονα και απο Ανκονα μεχρι το Λεβερκουζεν, στο σπιτι μου.Ανκονα-Λεβερκουσεν ειναι καμια 1400 χιλιομετρα και σκεφτομουνα οτι οταν θα φτασει ο Νικητας θα ειναι σιγουρα κομματια μετα απο τοσα χιλιομετρα οδηγηση.
Κατα τις 2παρα φτανει ο Νικητας και κατεβαινω να τον υποδεχτω και να τον βοηθησω στο κουβαλημα.
Τωρα νομιζεις οτι εχω κανει χιλιομετρα ε?,μου λεει και εγω τον κοιταζω απορημενος..
Οταν εφτασε ο Νικητας στο λιμανι της Ανκονας ,εκει τον ρωτησε ενας Ελληνας με φορτηγακι για το που παει και επιδη ταιριαζε η διαδρομη και τον δυο,φορτωσαν το τρανσαλπ στο φορτηγακι και το κουλαδι μου ηρθε φαρδυς,πλατυς στην θεση του συνοδηγου μεχρι την πορτα του σπιτιου μου!!!:lipssealed:
Δηλαδη σκοτωθηκες στην οδηγηση του λεω...:2funny:
Ανεβαινουμε επανω ανοιγουμε τους χαρτες και ενα μπουκαλι κρασι και κοιταζουμε την διαδρομη της πρωτης μερας μιας και δεν ειχαμε ακομα αποφασισει απο που θα παμε.
Τελικα αποφασιζουμε να παμε Δανια στο frederikshafen και απο εκει να παρουμε το πλοιο για Götteborg ,Σουηδια και απο εκει να αρχισουμε να ανεβαινουμε για Οσλο και βλεπουμε.
Κυριακη κατα τις 12 το μεσημερι ξυπνημα και πρωϊνο και εχει ερθει και ο Τακης (Tacoboy)ενας πολυ καλος φιλος και σταθερο μελος του Γερμανικου λομπυ ο οποιος εχει κανει αρκετα χρονια σπουδες στο Götteborg και στην Νορβηγια για να πει και αυτος καποια πραγματα.
Ξεκιναμε κατα τις 3 το μεσημερι και ο Τακης μας συνοδευει με την παππουδιερα του τα πρωτα 50 χιλιομετρα,μας ευχεται καλο ταξιδι και καλο καιρο και φευγει για Ντυσσελντορφ, εμεις συνεχιζουμε για Αμβουργο,φλενσμπουργκ,αλμποργκ,Φρεδερικσχαφεν και εχουμε ακομα 950χιλιομετρα μεχρι το λιμανι της Δανιας.
Ο καιρος ειναι καλος με ηλιο και 22 βαθμους.Οτι πρεπει για να βγουν τα πολλα και βαρετα χιλιομετρα της εθνικης...
Εχουμε φτασει κατα τις 11 το βραδυ στο Φλενσμπουργκ(Flensburg)το οποιο ειναι γεματο απο Γερμανους οι οποιοι πανηγυριζουν με σημαιες κορνες κτλ.
Μπα κερδισανε τα ρεμαλια?, σκεφτομαι(Hταν η μερα του τελικου του κυπελου ευρωπης μεταξυ Γερμανιας-Ισπανιας).
Εχουμε σταματησει στο λιμανακι το οποιο ειναι πολυ ομορφο για να φαμε κατι και εκει ρωταω ενα περαστικο για το σκορ του παιχνιδιου.Ενα μηδεν για τους Ισπανους μου απαντα!........:spiteful:
Φευγουμε απο το Φλενσμπουργκ για τα συνορα της Δανιας που ειναι σχετικα κοντα με ψιχαλα..Ο Νικητας βαζει τα αδιαβροχα, εγω λεω μπα δεν θα ριξει βροχη και αφου φοραω πανω,κατω gore-tex ,αποφασιζω να μην φορεσω και τα αδιαβροχα.Μεγα λαθος!!!Μολις μπαινουμε Δανια αρχιζει να ριχνει με τους κουβαδες και μεχρι να σταματησουμε σε βενζιναδικο να φορεσω και εγω τα αδιαβροχα εχω γινει λουτσα!!!:728628:
Το μπουφαν ευτηχως δεν εχει παρει νερο αλλα τα γαντια σταζουν(και καλα αδιαβροχα) οπως και το εσωρουχα μου.
Σταματαμε σε ενα βενζιναδικο και οπως κατεβαινω απο την μηχανη τρεμω απο το κρυο!!
Ανοιγω τα βαλιτσακια βγαζω αλλαξιες και βουρ στην τουαλετα οπου αλλαζω ολα τα βρεγμενα ρουχα.Ευτηχως ουτε η μποτες ειχαν παρει νερο.
Ανεβαινω πανω αγοραζω εναν ζεστο καφε ,τσιγαρο και σιγα σιγα ερχομε στα ισια μου.
Ωραια αρχισε το ταξιδι λεω στον Νικητα.:687886:
Βαζω τα βρεγμενα ρουχα σε μια σακουλα μεσα στα βαλιτσακια,φοραω τα αδιαβροχα και στεγνα γαντια και παιρνουμε δρομο.Εχουμε αλλα 450 χιλιομετρα ακομα.
Φτασαμε Δευτερα κατα τις 6 το πρωϊ στο λιμανι του Frederikshaven μετα απο 5 ωρες καταρρακτωδους βροχης.Με το που φτασαμε στο λιμανι η βροχη σταματησε τοσο ξαφνικα οσο και οταν αρχισε!!
Το πλοιο για Göteborg φευγει στις 9 και τεταρτο και λεμε να παμε να κατσουμε για κανα καφε και να ξεκουραστουμε και λιγο μεχρι να παρουμε το πλοιο.
Μην φατε θα φαμε γλαροσουπα....:421901::421901::421901:
Ρε να μην υπαρχει σε ολη την πολη ουτε ανοιχτο καφε...Τιποτα,nada,nichts!!!
Την πεφτουμε λοιπον στον πεζοδρομο κατω απο ενα κιοσκι,βγαζω και κανω φραπε και με μπισκοτα και κατι σοκολατες που ειχαμε μαζι παιρνουμε το πρωϊνο μας.
Κατα τις οκτωμιση τσουλαμε προς το λιμανι για να βγαλουμε και εισητηρια ενω ο καιρος εχει αρχισει να ανοιγει και με τον ηλιο να μας ζεστενει σιγα σιγα την ψυχολογια μας .

Στο λιμανι του Frederikshaven(Δανια),περιμενοντας να ανεβουμε στο πλοιο.
Το κουλαδι ο Νικητας δεν εχει τιποτα καλυτερο να κανει και καθαριζει το τρανσαλπ....:)

Sieche
21-07-08, 03:45
Με το που μπαινουμε στο πλοιο μας δινουνε ζωνες για να δεσουμε τις μηχανες και κατι λαστιχενιους τακους για να βαλουμε αναμεσα στις ροδες.
Ανεβαινουμε επανω και την πεφτουμε σε κατι καναπεδες.Εγω με το ακουμπησα την πλατη μου στον καναπε με πηρε ο υπνος και οταν ξανανοιξα τα ματια μου ειμασταν μεσα στο λιμανι του Göteborg.
Kανονικα το πλοιο κανει 4,5 ωρες και το εισητηριο κοστιζει 45,00 ευρω για ενα ατομο και μηχανη αλλα εμεις πηραμε το express το οποιο κανει 2,5 ωρες με εισητηριο 90,00!!!!ευρω!!!
Μας τον πιασανε οι Δανοι αλλα δεν ειχαμε απολύτως καμια ορεξη να περιμενουμε αλλες 2 ωρες στο λιμανι της Δανιας...
Κατα το μεσημερι της Δευτερας εχουμε πατησει Σουηδικό εδαφος με ηλιο και 17 βαθμους.
Παιρνουμε την Ε6 με κατευθυνση βορεια για τα συνορα Σουηδιας Νορβηγιας που ειναι κοντα στα 200χλμ.

Μετα απο περιπου 150χλμ. σταματαμε για βενζινη και φαϊ.
Πρωτα ταϊζουμε τις μηχανες και μετα ριχνουμε μια καλη μασα στο διπλανο εστιατοριο και μετα την πεφτουμε εξω σε κατι ξυλινους παγκους για καμια ωριτσα για ξεκουραση.
Ειμαστε σχεδον 24 ωρες στον δρομο με 2 ωρες υπνο και η κουραση εχει αρχισει να δείχνει τα σημαδια της.
Ο Σουηδικος ηλιος ζεστενει τις μουτσουνες μας και δεν θελουμε να σηκωθουμε....

Sieche
21-07-08, 04:29
Κοιταμε τον χαρτη και βλεπουμε οτι θελουμε αλλα 50χλμ. μεχρι να μπουμε Νορβηγια και αλλα περιπου 30χλμ. μεχρι τα νησακια,VESTEROY,SPJAEROY,ASMALOY οπου σκοπευουμε να παμε για υπνο.Ξανα πανω στις μηχανες και στην Ε6,περνάμε τα συνορα και μετα απο κανα μισαωρο παίρνουμε τον δρομο δuτικα για Fredrikstad και περνάμε μια πανυψηλη καμπυλωτη γεφυρα και παρα πολλες μικρες που ενώνουν βραχονησιδες μεταξυ τους και ναμαστε στο πρωτο νησακι.Το τοπιο φανταστικο αλλα ειμαστε αρκετα κουρασμενοι για να σταματησουμε για φωτογραφιες και ετσι περναμε γρηγορα και στο δευτερο νησακι.
Μετα απο μερικα χιλιομετρα βρισκομαστε σε εναν σταθμο για διόδια οπου και διαπιστωνουμε οτι η μηχανες περνανε ελευθερα.:_thumbsup:
Αμεσως μετα τα διόδια μπαινουμε σε ενα τουνελ το οποιο ειναι υποθαλασσιο και οχι για τυπους με κλειστοφοβια!!Κατεβαίνει πολυ αποτομα ειναι σκοτεινό μυριζει σαν μουχλιασμενο υπογειο και σταζει απο παντου!!!Πιο πολυ θυμιζει σπηλια παρα τουνελ.Βγαίνοντας απο το τουνελ ακολουθούμε τον δρομο και φτανουμε στο πανεμορφο μικρο λιμανακι Skjaerhalden.
Εκει αγοραζουμε καποια τρόφιμα για πρωϊνο ,νερο κτλ. και την πεφτουμε κοντα σε μια παραλια μεσα στο δασος για κατασκηνωση.
Ειναι κατα τις 8 το απογευμα,ο καιρος παραμένει καλος με ηλιο και 22 βαθμους,στήνουμε τις σκηνες και ανοιγουμε ενα μπουκαλι κρασι ετσι για να γιορτασουμε την πρωτη μερα μας στην Νορβηγια.
Εκεινη την μερα την πεσαμε νωρις για υπνο(τον χρειαζομασταν)κατα τις δεκα και ξυπνησαμε το πρωϊ κατα της 8.

Sieche
21-07-08, 06:00
Τριτη 01/07
Κατα τις 8 το πρωϊ ανοιγω το σκηνακι και μπουσουλαω εξω,στριβω τσιγάρο και φτιαχνω καφεδακι.Ο Νικητας κοιμαται ακομα και εγω απολαμβανω την υσηχια του πρωϊνου, με καφε και τσιγαρο.Ειναι αυτα τα πρωτα λεπτα της ημερας που ξεκιναω παντα με την ιδια αλλα ποτε βαρετη διαδηκασια....Καφες,τσιγαρο και στο κεφαλι οι εικονες απο την περασμενη μερα και η ορεξη/διψα για την σημερινη....Ανεκτιμητης αξιας..
Μετα απο μερικες στιγμες ξυπναει και ο Νικη,τρωμε πρωϊνο και σιγα σιγα αρχιζουμε να μαζευουμε και να φορτωνουμε της μηχανες.
Βγαινουμε παλι στον δρομο Ε6 και το Οσλο μας υποδέχεται με ηλιο.Μπαινουμε στο κεντρο της πολης και σταματαμε στην πρωτη τραπεζα που βρισκουμε για να αλλαξουμε λεφτα.
Στην τραπεζα μα λενε οτι ειναι καλυτερα να παμε να αλλαξουμε λεφτα σε ανταλλακτηρια γιατι εκει θα μας δωσουν πιο πολλες κορωνες για τα ιδια λεφτα και παιρνουν λιγοτερη προμήθεια απ οτι οι τραπεζες!!
Μπραβο ειλικρίνεια οι Νορβηγοι!!!
Και οντος τα γραφεια (FOREX)παιρνουν λιγοτερη προμήθεια και σου δινουν περισσοτερες κορωνες για καθε ευρω απο τις τραπεζες!!!
Για 1 Ευρω=7,80 κορωνες και σχεδον 3 ευρω προμηθια στα forex εναντι 7,40 κορωνες και σχεδον 10 ευρω προμηθια στις τραπεζες!!
Πηγαινουμε κοντα στον κεντρικο σταθμο και μπαινουμε σε ενα υπογειο παρκινγκ,αφηνουμε τις μηχανες και ερχετε ενας τυπος και μας λεει οτι πρεπει να πληρωσουμε 20 κορωνες για 2 ωρες.ΟΚ πληρωνουμε και ο τυπος μας ευχαριστει και μας δειχνει την εξοδο λεγοντας καλως ηρθατε στο ξενοδοχειο κτλ.
Ξενοδοχειο???τελος παντον ακολουθαμε τη εξοδο που μας εδιξε ο τυπος και οντος μπαινουμε στην ρεσεψιον του ξενοδοχειου.No problem:whistling:
Περναμε την ρεσεψιον και βγαινουμε στον δρομο,περναμε απο τον σταθμο και περπαταμε στον κεντρικο πεζοδρομο/αγορα του Οσλο ψαχνοντας για Forex που δεν αργησαμε να βρουμε και συνεχιζουμε στον πεζοδρομο χαζευοντας τα μαγαζια και φυσικα τις Νορβηγιδες!!!!Αυτες ειναι ενα ξεχωριστο κεφαλαιο απο μονες τους!!!:shock:Ειναι τουλαχιστον τοσο ομορφες και ξεχωριστες γυναικες οσο και τα Fjord της Νορβηγιας...
Συνεχιζουμε να περπαταμε και φτανουμε στο πανεπιστημιο και τα βασιλικα ανακτορα οπου και διαπιστωνουμε οτι εχει περασει το δίωρο και οτι πρεπει να γυρισουμε στο παρκινγκ του ξενοδοχειου μην φαμε και κανενα προστιμο κτλ.
Γυριζουμε,κοβουμε εισιτήριο για αλλο ενα δυωρο και εκει που περνάμε απο την ρεσεψιον βλεπω μια αιθουσα με υπολογιστες.Μπαινουμε μεσα και για τους θαμώνες του ξενοδοχειου ειναι το ιντερνετ free!!
Εδω ειμαστε λεω και ο Νικητας ψαχνει για αξιοθεατα στο Οσλο και εγω διαβαζω το φορουμ.χε χε..
Αποφασιζουμε να παμε στο λιμανι που ειναι κανα δεκαλεπτο με το ποδι οπου εκει βρισκετε και το διασημο δημαρχειο του Οσλο.
Το λιμανι(μερος αυτου)ειναι αρκετα ομορφο και πολυ τουριστικο.Εκει μπορείτε να παρετε καραβακι που θα σας κανει βολτα μεσα στο Fjord και τα νησακια του Οσλο.
Το δημαρχειο που θελαμε οπωσδήποτε να επισκευτουμε ηταν κλειστο και ετσι αρκεστήκαμε σε μερικες φωτογραφιες απο εξω και μετα ειδαμε ενα μουσειο τεχνης που ηταν εκει κοντα.

Οι παρακατω φωτογραφιες ειναι απο τον πεζοδρομο/αγορα,το κεντρικο κτιριο του πανεπιστημιου,βασιλικα ανακτορα λιμανι και δημαρχειο.
Γιατι το δημαρχειο του Οσλο ειναι κατι το ξεχωριστο θα τα πουμε αυριο...

Sieche
21-07-08, 06:09
...2697

Sieche
21-07-08, 23:09
Eιναι ακομα νωρις το απογευμα στο Οσλο και γυριζουμε στο ξενοδοχειο οπου εχουμε παρκαρει τις μηχανες,καβαλαμε και μετα απο κανα τέταρτο της ωρας βρισκομαστε σε ενα τεραστιο παρκο μεσα στο οποιο βρίσκονται περιπου 14.οοο αγαλματα.
Αφηνουμε τις μηχανες στο παρκινκ και προχωραμε στο εσωτερικο του .
Το παρκο εκτος απο τις χιλιαδες αγαλματα ειναι γεματο και απο τους κατοίκους του Οσλο που λογο της ζεστής ημέρας εχουν καθίσει στο γρασιδι και ψηνουν,διαβαζουν,παιζουν διαφορα παιχνιδια,μουσικη και γενικα το παρκο ειναι γεματο ζωη...2704..Στο βαθος η κεντρικη εισοδος του παρκου.

2705..Ενα μεγαλο συντριβανι,τριανταφυλλα παντου και στο βαθος φαίνεται η πέτρινη ανθρωποκολόνα..

2706

2707..Οπως βλεπετε στις φωτο το παρκο ειναι γεματο απο πετρινα και χαλκινα αγαλματα !!!

2708

Sieche
21-07-08, 23:16
..

Sieche
21-07-08, 23:39
Μετα απο κανα δίωρο αφηνουμε το παρκο καβαλαμε παλι τα πρα πρα και ανεβαινουμε στους λοφους γύρω απο το Οσλο για επισκεφτούμε το χιονοδρομικο κεντρο του Holmenkollen,οπου εκει βρίσκετε μια απο τις πιο ψηλές εξέδρες για αλματα με σκι.
Επισης εκει εχει και ενα μουσειο σκι που ο Νικητας ηθελε να το επισκεφτεί.
Απο εκει πανω εχουμε και πανοραμική θεα του Fjord του Οσλο με το λιμανι και τα νησακια..
2714
Εδω η εξεδρα που ειναι οντος πανύψηλη.Η αλλη μιση δεν χωρουσε στην φωτογραφια..

2715
Πανοραμικη θεα του fjord ..Η φωτογραφια αδικει την θεα.

2716
Εξω απο το μουσειο του σκι..

Η ωρα εχει περασει και το μουσειο θα εκλεινε σε 10 λεπτα και ετσι αποφασιζουε να ψαξουμε για καμπινγκ να κανουμε κανα μπανακι και να ξαναρθουμε αυριο.
Εκει διπλα σε ενα μαγαζι με σουβενιρ αγοραζω ενα ταρανδακι ετσι σαν μασκότ του ταξιδιου και για γουρι....

2717..Να σας συστήσω,απο δω ο Finn(Huckleberry Finn)που θα ειναι ο συνεπιβάτης μου σε ολο το υπόλοιπο ταξιδι.:)

Sieche
21-07-08, 23:58
Κατεβαινουμε απο το Holmenkollen και δεν αργουμε να βρούμε καμπινγκ.
Μπαίνουμε,στήνουμε τα σκηνακια και πηγαινουμε στο εστιατοριο του καμπινγκ για φαϊ.
Απο την ταράτσα του εστιατορίου βλέπουμε οτι εκει διπλα υπαρχει μια πολύ μεγαλη λιμνη.
Πηγαίνουμε με το ποδι περίπατο καμια ωρα,γυριζουμε στο καμπινγκ κανουμε μπανιο και την πεφτουμε εξω απο τα σκηνακια .
Εγω κανω ενα φραπεδακι και ο Νικητας με χυμους και ξηρους καρπους...
2718

Η επομενη μερα ξεκινά ηλιολουστη.Τρωμε στα γρηγορα πρωϊνο,μαζευουμε τα μπογαλακια μας και ανεβαίνουμε παλι στο χιονοδρομικο κεντρο.
Ο Νικητας ειναι μεσα στο μουσειο και προτιμάω να κατσω εξω στα τραπεζακια της καφετεριας να απολαυσω τον ηλιο και να βγαλω και μερικες φωτογραφιες.
2719

2720

2721

2722

Sieche
22-07-08, 00:37
Κατεβαινουμε παλι στο λιμάνι για να δουμε το δημαρχειο του Οσλο και απο μεσα.
Προτού μπούμε μεσα να σας πω δυο λογια για την ιστορια του.

"Το 1915 ο τοτε δημαρχος της Kristiania(ετσι ονομαζόταν τοτε το Οσλο)εκανε γνωστα τα σχεδια του για ενα καινούργιο δημαρχείο που θα περιλάμβανε και την ανακαίνιση της περιοχής Pipervika,(περιοχής στο λιμανι).
Τον διαγωνισμο για το καινούργιο δημαρχειο τον κερδισαν οι αρχιτέκτονες Αrnstein Arneberg και ο Magnus Poulsson.
Tα τελικα σχεδια για το πως θα ειναι το δημαρχειο παρουσιάστηκαν το 1930 και ενα χρόνο αργοτερα μπηκαν τα θεμέλια αλλα λογο του 2ου Π.Π. τα εγκαίνια εγιναν 1950.
Το ετος 1936 ο τοτε δημαρχος εδωσε εντολη σε πολλους σημαντικους ζωγραφους της Νορβηγιας για την εσωτερικη διακοσμηση του δημαρχείου."

Aυτος ειναι και ο λογος που αξιζει μια επισκεψη!!Ολοι οι τοίχοι του δημαρχειου ειναι απο πανω μερχι κατω γεματοι με ζωγραφιες με θεματα απο την ιστορια της πολης αλλα και με θεματα απο μυθολογία.

Μπαινουμε λοιπον απο την κεντρικη εισοδο γεμάτοι αναμονή και το μονο που βλεπουμε ειναι γραφεια και ανθρωπους να δουλευουν!!!
Εε?????:_zeppelin:
Ερχετε μια κυρια και μας λεει οτι η εισοδος για τους επισκεπτες βρίσκετε στην πισω μερια του κτιριου.
Μαλιστα...

2723..Η εισοδος στην πισω μερια του κτιριου.

2724..Αυτη ειναι η μεγαλη κεντρικη αιθουσα του δημαρχειου οπου απο το 1990 και καθε χρονο στις 10 Δεκεμβριου γινετε η απονομή του βραβείου Νόμπελ.

2725

2726

2727

Sieche
22-07-08, 00:45
..2728

2729

2730..Θεα του λιμανιου απο το μπαλκονι του δημαρχειου.

2731

2732

Sieche
22-07-08, 01:11
Μετα απο εδω αφήνουμε πισω μας το Οσλο και παίρνουμε τον δρομο Ε 18 δυτικα για Drammen,μετα την Drammen μπαίνουμε στον Ε 134 παλι δυτικα για να συναντήσουμε τον δρομο 9 που παει νοτια για Kristiansand.
Σκοπος μας δεν ειναι να κατέβουμε στο Kristiansand αλλα να φτασουμε μεχρι το Rysstad οπου εκει να αλλαξουμε πορεία για δυτικα να περασουμε πανω απο ενα αλπικό κέντρο και να κατεβούμε στο Lysefjord.
Bαζουμε στο GPS ενα χωριουδακι(Nomeland) που ηταν κοντα στην διασταύρωση για το Lysefjord και βγαίνουμε απο τον κεντρικο Ε 134,οχι οτι τα τοπια εκει ηταν άσχημα αλλα θέλαμε ετσι να χαθουμε μεσα στα δαση και τις λιμνες των μικρων δρομων της νοτιας Νορβηγιας.

Σε καθε στροφη η θεα που μας παρουσιάζετε ειναι φανταστικά όμορφη..

2733

2734

2735

Η ασφαλτος ειναι παρα πολυ καλη και η ευθείες ελαχιστες.Ειναι παράδεισος για τους μοτοσυκλετιστές οι δρομοι της Νορβηγιας.Στροφιλικια αναμεσα σε φανταστικα τοπια!!!
2736

2737

Sieche
22-07-08, 02:35
Τι ειπα παραπάνω?να χαθουμε μεσα στους μικρους δρομους της Νορβηγίας??
Ε λοιπον τα καταφέραμε!!:2funny:
Το GPS μας λεει οτι εχουμε φτασει στην διασταυρωση που θελαμε αλλα με βαση τον χάρτη και τις πινακίδες που υπαρχουν στον δρομο, τα πραγματα δεν συμφωνούν μεταξύ τους...
Λεμε, δεν μπορει αφου το GPS λεει οτι φτασαμε,φτασαμε.Αλλα ο δρομος για το αλπικο κεντρο άφαντος!!!
Μπαινουμε σε κατι χωματοδρομους και προχωραμε οπου φτανουμε σε αδιέξοδο σε ενα μικρο χωριουδακι(τρια,τεσσερα σπιτια ηταν ολα κι ολα..) αναμεσα σε ελατα και λιμνες.
Ψυχή στον δρομο....
Σταματαμε για να δουμε στον χαρτη για το που βρισκόμαστε ενώ το GPS να επιμένει οτι και καλα φτασαμε!!:_zeppelin:
Βγαζουμε τα κρανη και σε χρονο μηδεν μας την εχουν πέσει χιλιαδες,εκατομμύρια,οχι κουνουπια αλλα σκνιπακια!!!
Μιλαμε συννεφο οχι αστεια!!!!
Ξαναβαζουμε τα κρανη για προστασια και αυτα να μπαινουν απο τους αεραγωγούς και να μας τσιμπάνε στα κεφάλια!!!Οπου βρισκαν ακάλυπτο δερμα μας τσακιζαν!!!
Λεω του Νικητα,γ@μησε το GPS και ασε να γυρισουμε πισω στον κεντρικό δρομο(9) για να βγαλουμε ακρη.
Και όντος μετα απο 1,5 περιπου ωρα βρισκουμε τον δρομο 9 και τοτε καταλαβαινουμε τι εχει γινει.Κοιτάζοντας καλύτερα στον χαρτη βλεπουμε οτι το χωριο(Nomeland) που δωσαμε σαν στοχο στο Gps υπαρχει στον χαρτη 2 φορες!!!!ranting.
Το ενα ειναι οντος στην διασταυρωση που θελουμε να παμε και το αλλο ειναι 200+ χιλιομετρα μακρυα στα νοτιοανατολικα .Και εμεις ειμασταν φυσικα στο λαθος Nomeland!!
Η ωρα ειναι 10 το βραδυ και για να κατασκηνώσουμε εκει που ήμασταν δεν χωρούσε συζήτηση!!!Βλεπε σκνίπες...
Αποφασιζουμε να παρουμε τον σωστο πλεον δρομο για το Lysefjord και αμα βρουμε κανα καλο μερος στον δρομο στηνουμε τα σκηνακια και την πεφτουμε.
Παίρνουμε τον δρομο για το αλπικο κεντρο και αρχιζουμε να σκαρφαλώνουμε στο βουνο.
Το τοπιο αλλαζει αποτομα και τα πρωτα χιονια αριστερα και δεξια του στενου δρομου φεγγουν στο μισοσκόταδο.
Η θερμοκρασια,ενω εχουμε ανεβει σχεδον στην κορυφη,εχει πεσει στου 7 βαθμους.
Σταση για τσιγαρο και χοντρά γαντια.Το τοπιο ειναι μαγευτικό,η ωρα ειναι 2 μετα τα μεσανυχτα και εχει αρχισει να ξημερώνει.Εχει απολυτη ησυχία και το πρωτο φως της ημερας αντανακλάτε πανω στα νερα των "αλπικων" λιμνών .
Εχουμε ακομα καμια 80ρια χιλιομετρα μεχρι το Lyseboth και λεμε οτι αφου τον φάγαμε τον γάιδαρο ας φαμε και την ουρα του και συνεχίζουμε για το καμπινγκ στο Lyseboth.
Οταν αρχιζουμε να κατεβαινουμε τις φουρκέτες του Lysefjord για το Lyseboth,μου κόβεται η ανασα απο την θεα που αντικρίζω!!!
Η ανασα μου ξανακοπηκε μερικα λεπτα αργοτερα οταν μεσα στο τουνελ που μπηκαμε ειχε φουρκετα!!!!:fool:(Ναι,καλα καταλαβατε,φουρκετα μεσα σε τουνελ!!)και κοντεψαμε και οι δυο να καρφωθουμε στον τοιχο !!!
Κατεβαινουμε κι αλλο και φτανουμε επιτελους στο Lyseboth με 6 ωρες καθυστέρηση.Η ωρα εχει παει 4 το πρωϊ...
Μπαινουμε στο καμπινγκ στηνουμε τα σκηνακια και κοιμόμαστε σαν τις πετρες...

Οταν ξανανοιξα τα ματια μου η ωρα ηταν 12 και κατι το μεσημερι και θεα που αντίκρισα βγαίνοντας απο την σκηνή απερίγραπτη....

2738

2739

Την τελετουργία την εχω ξαναπεριγράψει ε?Φραπε ,τσιγαρο και.....:worthy:

Κοιτάω στα αριστερα πανω απο την σκηνη και βλεπω δυο καταρράκτες να πέφτουν απο 700 μετρα υψος
2740

Πισω απο το σκηνακι.....
2741

Και για να καταλαβετε το ποσο ψηλα ειναι τα βουνα αριστερα και δεξια ..

2742

Τα κόκκινα κτιρια που φαίνονται στο βαθος ειναι τα κτιρια του καμπινγκ!!!!

Sieche
23-07-08, 00:53
Μετα απο ενα καλο πρωινό, μαζεύουμε σιγα σιγα και φορτωνουμε τις μηχανες.
Θα ξαναγυρισουμε ως ενα σημείο απο τον ιδιο δρομο που ήρθαμε.
Αρχιζουμε την αναβαση και φτανουμε στην κορυφη του Fjord οπου βρισκετε ενα μεγαλο καφε-εστιατόριο με μεγαλες τζαμαρίες οπου μπορείτε να καθίσετε και να απολαύσετε τον καφε σας με θεα το Lysefjord.....
Απο εκει επισης ξεκινάει το μονοπάτι για το Kjerag ,αυτόν τον βραχο που ειναι σφηνωμένος μεσα σε μια σχισμή του fjord στα χιλια μετρα υψος πανω απο την θαλασσα!!!
Αποφασίσαμε να μην παμε γιατι ειχε αρκετο αερα και θα επρεπε να περπατήσουμε 5 ωρες πανε,ελα.Την επομενη φορα λεμε....:yes:

Ο δρομος ανεβαινει απο τα 0(επιπεδο της θαλασσας)στα 900 μετρα!!!
2747

2748

2749

2750..Οι κορυφες των fjord ειναι διάσπαρτες με λιμνες ,ποταμια,καταρράκτες..

2751

30 χιλιομετρα μετα στριβουμε δεξια με κατεύθυνση νοτια στον δρομο 468 και μετα απο αλλα 20χλμ.,παλι δεξια στον δρομο 45 ο οποιος πηγαινει παραλληλα στο Hogsfjord και θα μας οδηγησει στον κεντρικο Ε39 με κατεύθυνση δυτικα για Sandnes και Stavanger.
Στην Sandnes παίρνουμε τον δρομο 13 και αρχιζουμε να κατεβαινουμε προς την θαλασσα για παρουμε το καραβακι που θα μας περασει στην απεναντι μερια του fjord.
Eδω εγινε και κατι που μου καταχαρακωσε τον μοτοσυκλετιστικο μου εγωισμό!!
Ετσι οπως κατεβαιναμε προς την θαλασσα σε εναν δρομο με ωραιες στροφες και καλο οδοστρωμα,σε μια μεγαλη κατηφορική ευθεία προσπερνάω ενα αγωνιστικο ποδηλατο....
Στο τελος της ευθειας πριν την στροφη κοιτάω στους καθρέπτες και λεω, μα που στο διάολο ειναι ο ποδηλατης??εξαφανιστηκε??
Ξανακοιταω και ετσι οπως γυρίζω το κεφάλι στα αριστερα,τον βλεπω διπλα μου!!!!!:_scare:,τα ειδα ολα λεμε!!!
Κοιταω το ταχύμετρο και εχω 90+ χαω.!!!!!Μα τι κανει ο καγκουρας σκέφτομαι..
Το οτι στα επομενα 5 περιπου χλμ.στροφιλικια, πριν στριψουμε για το λιμανι,δεν με περασε στις στροφες,χαρη μου εκανε!!!Ηταν συνέχεια διπλα μου το ατομο!!!! με 80-90 ολη την ωρα!!!!:thumbsup1:

Sieche
23-07-08, 01:31
Φτάνουμε στο λιμανακι περιμένουμε κανα δεκάλεπτο μεχρι να έρθει το καραβακι,πληρωνουμε 39 κορόνες περίπου 5,5 ευρω ο καθενας και μετα απο ενα τέταρτο της ωρας είμαστε απεναντι και παίρνουμε τον δρομο για το Preikestolen.
Το Preikestolen βρισκετε επισης στο Lysefjord.
Για να δείτε την φανταστικη θεα απο το Preikestolen θα πρεπει να κανετε 1,5 ωρες αναρρίχηση.Μερικα σημεία ειναι όντος δυσκολα αλλα η θεα θα σας αποζημιώσει με το παραπανω!!!

Συμβουλες:
Αμα αποφασίσετε να ανεβείτε στο Preikestolen μην πάρετε τιποτα περιτο μαζι σας εκτος απο την φωτογραφικη μηχανη τα χαρτια/λεφτα σας και ενα μπουκαλι νερο.
Αθλητικα ή ορειβατικα παππουτσια οπωσδήποτε!!μην κανετε το λαθος να ανεβείτε με τις μποτες ή σαγιονάρες,σανταλια και να κουβαλάτε κρανη,μπουφαν κτλ., θα το μετανιωσετε...
Τα υπολοιπα πραγματα μπορειτε να τα αφησετε στο παρκινγκ στις μηχανες.Μην ανησυχείτε, κανεις δεν πειράζει τιποτα.

Φτανοντας κοντα στο "μπαλκόνι" Preikestolen,θα πρεπει να περάσετε απο ενα μονοπατι καμια 30 εκατοστα στενό που στα δεξια σας ειναι ενας αποτομος ψηλος βραχος και στα αριστερα σας στα χιλια μετρα κατω η θαλασσα.
Το μονο πραγμα που θα προσφέρει καποια σιγουρια για να περασετε ειναι μια χονδρή αλυσιδα στον βραχο.
Περνώντας αυτο σημειο βλεπω το "μπαλκονι" και βλεπω τον Νικητα να κάθετε στο χειλος του χαους και να βγαζει φωτογραφιες!!!!affraid
Εγω δεν τολμησα να παω τοσο κοντα στην ακρη.Μονο που εβλεπα κατω το χαος μου λύνονταν τα γονατα....
Η θεα και τα συναισθήματα δεν περιγράφονται με λογια....
2752

2753

2754

2755

2756

Sieche
23-07-08, 02:13
Η κατάβαση ειναι ειναι πιο ξεκούραστη και καθομαστε στο καφενεδακι διπλα στο παρκινγκ και πινουμε παγωμενο τσαϊ.
Καβαλαμε τις μηχανες και φευγουμε για Jorpeland το οποιο ειναι καμια 20ρια χλμ.κοντα.
Το Jorpeland ειναι μια μικρη αλλα πανεμορφη παραθαλασσια κωμόπολη.
Πηγαινουμε στο μαρκετ και ψωνιζουμε για πρωϊνο.Η ωρα εχει φτασει στις 10 παρα το "βραδυ" και πηγαίνουμε στο ενα απο τα δυο καμπινγκ .
Στην ρεσεψιον ειναι μια κοπελια ,μπουκια και συγχωριο!!!fobero
Το καμπινγκ ειναι μικρο αλλα πολυ ομορφο με θεα στην θαλασσα.
Η τιμη(του καμπινγκ) ειναι 200 κορόνες και για τους δυο μας και μπαινουμε και στηνουμε τα σκηνακια.
Φευγουμε και παμε στην πολη για βολτα αλλα και για να φαμε τιποτα.Τα εστιατορια και μια πιτσαρια που βρισκουμε ειναι κλειστα!Στην Νορβηγια στις δεκα το βραδυ κλεινουν τα παντα...:mad:Γι αυτο οτι εχετε να ψωνίσετε να εχετε φροντίσει να το κανετε πριν τις δεκα.
Ευτηχως το βενζιναδικο ηταν ακομα ανοικτο(και αυτα,στις δεκα κλεινουν)και εκει αγοραζουμε κατι λουκανικα με μπεϊκον,τηγανιτες πατατες και μια σαλατα και επιστρεφουμε στο καμπινκ.

Παρένθεση:Στα βενζιναδικα στην Νορβηγια,Φιλανδια ,Σουηδια μπορείτε να αγορασετε κανονικα ζεστο φαϊ.Οχι τιποτα γκουρμέ αλλα οχι και σκουπιδια.Σαν λυση αναγκης ειναι οτι πρεπει.

Εκει ξεκοκαλίζουμε τα φαγητα,ανοίγουμε κρασακι(ο Νικητας ειχε ολοκληρη κάβα μαζι του!)και απολαμβανουμε την ησυχία και το ζεστο αερακι που φυσαει απο θαλασσα μερια.
Ειναι κατα τις 23:30 και εχει 22 βαθμους!!
Εκεινο το βραδυ κανουμε και την πρωτη μπουγαδα....

2757

2758Για να δουμε στεγνωσαν τα ρουχα??:)

Ε?...μην ακουσω τωρα τιποτα αηδιες οτι τα Honda και καλα κανουν μονο για απλώστρες και τέτοια χαζα!!??:kn:

Sieche
23-07-08, 03:02
Η προηγούμενη μερα ηταν αρκετα χαλαρη.Ουτε διακοσια χλμ. δεν καναμε!!!
Ξεκιναμε νωρις το πρωί απο το Jorpeland με κατεύθυνση βορεια και ακολουθαμε την 13.Περνάμε παλι με καραβακι στην απεναντι μερια και συνεχιζουμε μεχρι το Sand.Aπο εκει παλι με καραβακι περνάμε απεναντι και παίρνουμε τον δρομο 46 μεχρι που βγαινουμε στην κεντρικη αρτηρία Ε134. που οδηγαμε βορειοανατολικα για Kyrping.
Aμεσως μετα το Kyrping εχει ενα μεγαλο τουνελ.Δεν μπαίνουμε μεσα στο τουνελ αλλα παίρνουμε τον παλιο δρομο μου πηγαίνει παράλληλα με το τουνελ.Η θεα εκει ειναι καταπληκτικη και δεν εχει καθολου κινηση!!!

2759
Στο λιμανακι του Sand γνωριζομαστε με εναν Γερμανο,ο οποίος οπως μας ειπε ειχε ξεκινησει για Nordκap αλλα ηταν τοσο ομορφα εδω στα νοτια που αποφασισε να περασει τις διακοπες εδω!!
Εδω που τα λεμε δεν ειχε κι αδικο.Ο καιρος ηταν τελειος και τα τοπια πανεμορφα!!

2760

Αυτα τα τοπια θα χάναμε αμα μπαίναμε στο τουνελ....
2761

2762

2763

Sieche
23-07-08, 03:12
Αλλα και αυτα....

Sieche
23-07-08, 03:32
Ξαναμπαινουμε στον Ε134 και εκει πληρωνουμε τα πρωτα διόδια.15 κορόνες (2 ευρω).
Εχουμε περάσει αρκετα διόδια αλλα συνήθως η μοτοσυκλέτες δεν πληρωνουν!!:thumbsup1:
Οδηγαμε μερικα χιλιομετρα ακομα οπου μετα απο μια στροφη γινόμαστε ξαφνικα μουσκεμα!
Μεχρι να καταλαβουμε απο που μα ηρθε περναμε διπλα απο εναν τεραστιο καταρρακτη που σκαει ακριβως στην ακρη του δρομου!!!!

2769

2770

2771

2772

2773

Το ονομα του καταρρακτη ειναι Langfoss και βρισκετε πανω στον δρομο Ε134 λιγα χλμ. πριν την διασταυρωση με τον δρομο 13 για Odda.

Sieche
24-07-08, 03:59
Μετα απο λιγα χλμ. στριβουμε αριστερα προς τα βορεια και παίρνουμε τον παλι τον δρομο 13 για Odda.
Ο δρομος ειναι μεσα σε φαράγγι,στα αριστερα κυλάει ενας ορμητικός ποταμός και αριστερα και δεξια αποτομα βουνα γεματα ελατα.
Δεν εχουμε μπει καλα καλα στον δρομο και ξανακανουμε ντουζ!!
Ο λογος ειναι ενας καταρρακτης στα αριστερα και σταματαμε αμεσως να τον φωτογραφισουμε.
Μολις σταματαμε βλεπουμε οτι λιγο παρακατω ειναι δυο, επισης μεγαλοι καταρρακτες.Οχι τοσο μεγαλοι οσο ο προηγουμενος αλλα πεφτουν και αυτοι απο μεγαλο υψος!
Ο πρωτος στα αριστερα ειναι ο Espelandsfoss και οι αλλοι δυο στα δεξια που βρίσκονται ακριβώς πανω στα συνορα της κοινοτητας της Odda, οι Latefossen.
2781 2780

2782

2783

2784
..Τα νερα που βλεπετε κατω απο τρανσαλπ του Νικητα ειναι απο το ντουζ περνώντας διπλα απο τους καταρρακτες.
Σε εκεινο το παρκινκ βλεπω ενα ΤDM παρκαρισμενο και διπλα ενα ζευγαρακι που νομιζα οτι ειναι Ελληνες.
Τελικα ειναι Ιταλοι και θα τους συναντησουμε αρκετες φορες στον δρομο για το βορειο ακρωτηρι.

Sieche
24-07-08, 04:54
..
2785

2786

Συνεχίζουμε τον δρομο παντα παραλληλα με το ποταμι και φτανουμε στην Odda.
Η Odda μια μικρη αλλα πολυ ομορφη πόλη αναμεσα σε μια μεγαλη λιμνη και την θαλασσα του Sorfjord.
Αφηνουμε την πόλη πισω μας και ο δρομος μας οδηγει βορεια, παραλληλα στο στενο fjord που υψωνετε αποτομα 1600μ. στα αριστερα και 1700μ. δεξια μας.
Οδηγουμε 100 περιπου χλμ. παραλληλα με το Sorfjord.
To fjord ειναι γεματο απο οπωροφόρα δεντρα!!!
Κερασιες,μηλιες,βατομουριες..
Στις ακρες του δρομου υπαρχουν αμέτρητοι παγκοι που πουλανε φρουτα.
Απλα σταματατε,αγοραζετε οτι φρουτα θελετε,αφηνετε τα λεφτα σε ενα κουτακι και φευγετε.Πωλητης απλα δεν υπαρχει.:thumbsup1:
Αν τυχει και περασετε απο εκει,αγοραστε οπωσδήποτε βατομουρα.Ειναι σε μεγεθος καρυδιου γλυκα και ζουμερα!!!! ή αγοραστε απο το σουπερ μαρκετ 100% φυσικο χυμο απο βατομουρα!!:yes:

Εκει που τελιωνει το Sorfjord και αρχιζει το Eidfjord,αλλάζει και ο αριθμός του δρομου και απο 13 γινετε ο 7.
Ειναι ο ιδιος δρομος απλα αλλαζει το νουμερο.
Συνεχιζουμε λοιπον στον δρομο 7 και θελουμε να παμε ως το Fossli για να δουμε δυο μεγαλους καταρρακτες που ειναι σημειωμένοι στον χαρτη σαν αξιοθεατο.
Λιγο πριν τους καταρρακτες μπαινουμε στο πιο παραξενο τουνελ που εχουμε μπει στην Νορβηγια.Και πιστεψτε με,εχουμε περασει αμετρητα τουνελ σε ολο το ταξιδι μας....
Αρχιζει απο υψος της θαλασσας περιπου και ο δρομος μεσα στο τουνελ σε μορφη σπιράλ μας ανεβαζει στα 700 μ. !!!! Ο γυρος του θανατου και ετσι!!:687886:
Φτανουμε στους καταρρακτες Voringsfossen,που δυστυχώς στις φωτογραφιες δεν διακρίνετε το μεγεθος τους.Υπαρχει ενα καλύτερο μερος για να τους φωτογραφισετε καλυτερα αλλα εχει καμια ωρα ποδαρόδρομο..

2787

2788

2790

Sieche
24-07-08, 05:58
Γυριζουμε 30 χλμ. πισω μεχρι το Brimnes και παίρνουμε το καραβακι που θα μας περασει στην απεναντι μερια του Eidfjord.

2791
Με το που παταμε ροδα απεναντι μπαινουμε σε τουνελ και που βγαινουμε απο αυτο,στριβουμε αριστερα στον δρομο 7.
Αυτη η διαδρομη που θα μας οδηγησει 50χλμ. πριν απο το Bergen ειναι απο τις ομορφοτερες διαδρομες που καναμε.
Ο δρομος ειναι πολυ στενος που ισα ισα χωράει ενα αυτοκινητο και μια μηχανη διπλα διπλα,αλλα η θεα του Hardangerfjord ειναι φανταστικη!
Εδω είδαμε και δελφίνια!!

2793

2794

2795

2796

Στο Oystese θα σταματησουμε για βενζινα και φαϊ και οπως βγαζουμε τα κρανη, ακουμε δυνατη μουσικη απο παραλια μερια.
Πηγαινουμε στην παραλια και εκει βλεπουμε αρκετο κοσμο μαζεμενο σε μια open air συναυλια.
Καθομαστε εκει και ακουμε την μουσικη και ερχετε ενας τυπος και μας ρωταει απο που ειμαστε , μας λεει οτι το συγκροτημα που παιζει ειναι το μεγαλυτερο της Νορβηγιας μετα τους ΑΗΑ κτλ.,κτλ....
Μετα απο κανα μισαωρο φευγουμε και παμε για το καμπινγκ που ειναι μολις λιγα χλμ. παρακατω.
Στηνουμε τα σκηνακια και παμε και καθομαστε στην παραλια με χαρτες και κρασι...
Η ωρα ειναι περασμενες 10 το βραδυ και παρόλο που ειμαστε αρκετα νοτια ακομα εχει αρκετο φως για να μελετήσουμε στους χαρτες την αυριανη διαδρομη.
Εκει που καθομαστε και συζηταμε για πιθανες διαδρομες ερχετε ενας Νορβηγος στην ηλικια μας περιπου και μας ρωταει αμα μπορει να καθησει μαζι μας.
Φυσικα του απανταμε και αρχιζουμε την κουβεντα.
Ο τυπος αφου του λεμε οτι ειμαστε Ελληνες ,μας λεει οτι ο πατερας του ειναι επισης Ελληνας και οτι εχει ζησει καποια χρονια στην Αθηνα και οτι εχει και συγγενείς απο την Εδεσσα και οτι ειναι οπαδος του Εδεσσαϊκού και τους water boys κτλ. και πινουμε και κανουμε πλακα για τον καταρρακτη της Εδεσσας απο τον οποιο πηραν το ονομα τους οι οπαδοι του Εδεσσαϊκού...:)
Μετα απο λιγο έρχονται και κατι φιλοι και φιλες του που ηταν στην συναυλια με μπυρες και κρασια και καθομαστε μεχρι τις τρεις το πρωϊ στην παραλια και τα πινουμε...
Με νυχια και με δοντια καταφεραμε να φύγουμε και να παμε να κοιμηθουμε..
Βρε εχουμε δρομο να κανουμε αυριο!τιποτα αυτοι να και ενα κρασι ακομα να και μπυρες και γιναμε και εγω και ο Νικητας κουνουπίδια....:drunk:

Δεκα η ωρα το πρωϊ και καθως βγαίνω απο την σκηνη νιώθω ακομα ζαλισμενος απο τα ξυδια....
Φραπε,τσιγαρο και μαζεμα σιγα σιγα γιατι φευγουμε για το Bergen......

Sieche
27-07-08, 03:33
Kατα τις ένδεκα περιπου ειμαστε στον δρομο 7 για Bergen και πριν καλα καλα ανοίξει το ματι μας να σου ενας καταρρακρης ακομα(Steinsdalsfossen)...

Mπαινουμε στο Bergen και πηγαινουμε στο λιμανι και αφηνουμε τις μηχανες σ'ενα κλειστό παρκινγκ.
Ειναι σχεδον μεσημέρι και εχει πολύ ζεστη.Τ ο θερμομετρο στο vfr μου δείχνει 27 βαθμους!
Στο λιμανι εχει μια αρκετα μεγαλη υπαίθρια ψαραγορα και ακριβώς διπλα αγορα για σουβενιρ κτλ.
Το Bergen ειναι μια σχετικα μικρη αλλα πολυ τουριστικη πολη.
Ειναι χτισμενη αμφιθεατρικά στα γύρω βουνα(7) με ομορφες συνοικιες να ξεπροβάλλουν αναμεσα απο τα δεντρα.
Στο λιμανι υπαρχουν τα παλια αλλα καλα διατηρημένα αρχοντικα σπιτια ,πολλα απο τα οποια λειτουργουν ως μουσεια.
Σε αποσταση μολις 150 μετρων απο την ψαραγορα υπαρχει ενα μικρο τρενακι(Floibanen) που σε ανεβάζει στην κορυφη Floyen.Εκει επανω εχει καταπληκτικη θεα της πολης και των γυρο fjord.
Εμεις δυστυχώς δεν είχαμε την υπομονή να περιμενουμε το τρενακι γιατι ειχε μια "ουρα" που εφτανε μεχρι το λιμανι...
Στο Bergen και στα περίχωρα μπορει κανεις να ξοδεψει μερες ολοκληρες γιατι υπαρχουν παρα πολλα και ομορφα μερη,πολλα μουσεια,17 για την ακρίβεια!!!
Οπως και να 'χει αξιζει κανεις να ξοδεψει μερικες ωρες περπατώντας στα σοκακια και στο κεντρο...
Και ετσι καναμε...

Sieche
27-07-08, 03:41
..

Sieche
27-07-08, 03:49
...

Sieche
31-07-08, 04:15
Φευγουμε απο το Bergen νωρις το απόγευμα και παιρνουμε τον δρομο Ε16 για το Voss.
Καπου στο ενδιάμεσο κανουμε σταση για βενζινα και φαϊ.
Μετα που φαγαμε λεω ας λαδώσω και την αλυσίδα προτού φύγουμε...
Και ετσι οπως γύριζα την ροδα ρίχνοντας σπρέι στην αλυσιδα,βλεπω οτι εχω πατήσει με την ρόδα ενα καρφι!!!!
Το συζηταμε με τον Νικητα για το αν θα ηταν καλύτερα να το αφήσω ετσι οπως ειναι ή να το βγαλω και αμα χανει αερα απο εκει να το επισκευάσω μιας και είμαστε σε βενζιναδικο και ο αερας ειναι διπλα κτλ...
Πιανω το καρφι με ενα πενσακι και το τραβαω εξω απο το λαστιχο.Ηταν 5-6 ποντους μακρυ ...:728628:
Βγαζω το κιτ επισκευής και βλέπω οτι εχω ξεχάσει τα κορδόνια!!!!!:_zeppelin:
Πρωτου ξεκινησουμε ειχα βγαλει να συμμαζέψω τα εργαλεία της μηχανης και εκει μάλλον καπου θα τα ξεχασα!!!
Ποσο μακακας μπορει να ειμαι να ξεχασω ενα απο τα πιο σημαντικα πραγματα σ'ενα ταξιδι!!!
Παω στο βενζιναδικο και ρωτάω αν εχει κιτ επισκευής για tubeless.
Δεν εχω μου λεει ....
Ο Νικητας μου λεει,πανε βγαλε τα μπουτια σου στον δρομο μπας και σταματήσει κανενας μηχανόβιος να σου δωσει κανα κορδονι..
Και ετσι και εκανα και περιμενω και περιμενω...
Και εκει που περνούσαν αμέτρητες μηχανες,να μην περναει ουτε μια!!!
Ο πρωτος που περασε και τον σταματησα ηταν ενας Νορβηγος με χαρλεϋ.Φυσικα και δεν ειχε μαζι του κορδονια για επισκευη και ηταν και πολυ πρόθυμος να βοηθησει με αρκετα τηλεφωνα σε φιλους του αλλα τζιφος..
Αλλες δυο μηχανες που σταματησαν ,ουτε αυτες ειχαν..
Τηλεφωνώ στην οδική και μου λενε οτι ουτε αυτοι εχουν αλλα θα μπορουσαν να με μεταφέρουν σε βουλκανιζατέρ.
Το θεμα ειναι οτι ηταν Σαββατο απογευμα και θα επρεπε να περιμενουμε μεχρι δευτερα πρωϊ για την επισκευή ή αντικατασταση του ελαστικου!
Αφου εχουν περασει 2 ωρες,ξαναμπαινω στο βενζιναδικο και ρωταω τον τύπο για το μηπως εχει κανα γνωστο/φιλο κτλ. που θα μπορουσε να βοηθησει.
Και τι μου απαντα το ατομο!!!???Μπορω να στο φτιαξω εγω μου λεει!!!:spiteful:
Δεν ηξερα πως να αντιδρασω,να του ριξω κλωτσιά στα αρ...ιδια ή να αγκαλιασω!
Καλα του λεω,πριν δυο ωρες σε ρωτησα αμα εχεις κιτ και μου ειπες οχι!!
Δεν πουλαω κιτ αλλα εχω εδω στο μαγαζι για τετοιες περιπτώσεις,λεει...
Το λαστιχο επιδιορθώθηκε ,πληρωσα 12ευρω,του εκανα τρακα και τρια κορδόνια και φυγαμε.
Αμεσως μετα το Voss στριβουμε βορεια στον δρομο 13 για Gudvangen.
Η διαδρομη μεχρι το Gudvangen ειναι φανταστικη,ο δρομος περνάει μεσα απο την κοιλάδα και αριστερα και δεξια μας πεφτουν αμέτρητοι καταρρακτες..

2850

2851

2852

2853

2854

Sieche
31-07-08, 04:32
..Στο Gudvangen περνάμε ενα τουνελ 12 χιλιομετρων και αμεσως μετα εχει αλλο ενα που ειναι 24,5 χλιομετρα!!!!
Βλεπουμε στον χαρτη οτι υπαρχει δρομος που ανεβαινει στο βουνο (1300μ.) και βγαζει στην αλλη ακρη του τουνελ.
Περνουμε τον δρομο αυτο και για αλλη μια φορα η θεα ειναι απερίγραπτη...
2855

2856

2857

2858

2859

Sieche
31-07-08, 04:54
..Ο δρομος αυτος ξεκιναει απο το χωριο Aurlandsvangen...
2860

2861

Και λιγο πριν την κορυφή εχει μια μεγαλη ξυλινη εξέδρα που οταν πας στην ακρη και κοιτάξεις κατω νομίζεις οτι βρίσκεσαι στην μεση του fjord!!!

2862

2863

2864

Εκει διπλα ειχε ενα οίκημα/καταφύγιο και αποφασισαμε να κατασκηνωσουμε στην αυλη του...
Την επόμενη μερα συνεχίσαμε τον ιδιο δρομο,περασαμε πανω απο το βουνο και κατεβηκαμε στην αλλη μερια του fjord στο λιμανακι του Fodnes.
Περναμε απεναντι και παίρνουμε τον δρομο 55 ο οποιος μας ανεβαζει αποτομα στα 1200 και μας κατεβάζει και μας πηγαίνει παραλληλα με την θαλασσα μεχρι το Skjοlden.
Ολη η διαδρομη μεχρι εδω ειναι πανεμορφη.Απο την μια περνάμε πανω απο χιονισμενες βουνοκορφες και την επόμενη στιγμη βρισκομαστε διπλα στην θαλασσα...

Sieche
31-07-08, 05:09
2865

2866

2867

2868

2869

O δρομος μεχρι το Skjοlden ειναι στενός αλλα το οδοστρωμα ειναι σε πολυ καλη κατασταση, απο εκει και μετα οταν αρχιζουν οι φουρκέτες μεχρι τους παγετωνες του Krossbu στα 1500μ. το οδοστρωμα ειναι γεμάτο σαμαρακια,σκασιματα,λακουβες.
Για εντουρο μηχανες κανενα προβλημα,για σπορτουρινκ ειναι ταλαιπωρία....
Αλλα αξιζει γιατι και αυτη η διαδρομη ειναι απο τις πιο ομορφες που καναμε...

Sieche
31-07-08, 05:36
..Στον παγετωνα που διακρινετε στην 2η,3η και 4η φωτογραφια μπορει καποιος να παει με το ποδι που ειναι κανα δίωρο ή με snowmobil .
2870

2871

2872

2873

2874

Κατεβαινουμε μεχρι το Lom oπου εκει κανουμε σταση για ανεφοδιασμό και μεσημεριανό.
Ο καιρος αλλάζει πολυ ξαφνικα και αρχιζει να μαζευει σύννεφα.
Βαζουμε τα αδιάβροχα και παιρνουμε τον δρομο 15 και αρχιζει να βρεχει.
Μετα απο κανα μισάωρο μεσα στην βροχη ,καταλαβαίνουμε οτι εχουμε παρει λαθος κατεύθυνση.
Απο το Lom επρεπε να παμε δυτικα και οχι ανατολικα.Ξαναγυριζουμε πισω στο Lom οπου σταματαει και η βροχη και περνουμε τον 15 για δυτικα και Geiranger.

Sieche
01-08-08, 03:48
..Απο το Lom πηγαίνουμε δυτικα,η βροχη εχει σταματησει και ο δρομος ειναι στεγνος αλλα εχει συννεφια και οσο ανεβαινουμε ψηλα αρχιζει να κανει κρυο.
Κανουμε μια σταση στα 1400μ. στο Dalsnibba και ειχε τοσο κρυο που τραβήξαμε μερικες φωτογραφιες χωρις καν να βγαλουμε τα κρανη και φυγαμε..

2938

2939

Ο δρομος αρχιζει να κατηφοριζει,η θερμοκρασια ανεβαινει και μερικες στροφές αργοτερα παρουσιαζετε μπροστα μας το Geiranger...

2940

2941

To τοπιο μας αφηνει και παλι άφωνους..Βγαζουμε τα αδιαβροχα μιας και ο καιρος έδειχνε να ανοιγει.
Απεναντι ο δρομος που ανεβαινει παλι στο βουνο μας τραβα την προσοχη, λεμε οτι απο εκει θα εχουμε καλυτερη θεα του fjord και ξανακαβαλαμε να παμε απεναντι...
2942

Sieche
01-08-08, 03:58
..Χωρις λογια...Τι να πει κανεις για να περιγραψει τα αισθηματα που προκαλουν τετοιες εικονες..

2944

2945

2946

2947

2948

Sieche
01-08-08, 04:43
..Αφήνουμε πισω μας το ομορφο Geiranger και περνουμε τον δρομο 63 μεχρι το Eidsdalen οπου απο εκει περνάμε απεναντι με καραβακι στο Linge.
Απο εκει οδηγαμε παλι πανω στον 63 με κατεύθυνση βορειοανατολικα.
Ο δρομος αρχιζει σιγα σιγα να μας ανεβαζει ψηλα περνώντας μας απο πολλα μικρα χωριουδακια.
Το τοπιο ειναι αλπικο με χωρις βλαστηση με χιονια παγους και γυμνές βουνοκορυφες, μεχρι το Trollstingen.
Μετα το Trollstingen αρχιζει η κατάβαση οπου ο δρομος στενεύει πολυ.
Η διαδρομη εχει παρα πολυ ομορφη θεα στην κοιλαδα αλλα ο δρομος θελει ιδιαίτερη προσοχη γιατι αρχιζουν φουρκετες που ειναι στο χυλος του γκρεμου (ειμαστε στα 800μ. ψηλα)και η μόνη προστασία ειναι ενα χαμηλο κράσπεδο.
Αλλα το πιο εντυπωσιακό ειναι οτι σ'ολη την καταβαση μεχρι κατω στην κοιλαδα εχουμε την συνοδεία ενος τεραστιου καταρρακτη!!!
Λιγα χλμ. πριν το Andalsnes βρισκουμε καμπινγκ και σταματαμε για διανυκτέρευση.
Στηνουμε τα σκηνακια κανουμε ντουζακι και την πεφτουμε στην καφετερια του καμπινγκ χαζευοντας τα παιχνιδια του ηλιου μετα συννεφα...
Οι φωτογραφιες ειναι λιγο πριν τα μεσανυχτα.
2949

2950

Η επομενη μερα ξεκινα με ηλιο και πολυ αερα.Απο το Andalsnes παίρνουμε τον δρομο Ε 136,δυτικα για την πανεμορφη πολη Alesund.
Το Alesund ειναι η πιο ομορφη πολη που επισκεφτήκαμε στην Νορβηγια.
Ησυχη,πεντακαθαρη με πολλα λουλουδια παντου...
Η παλια πολη ειναι χτισμενη πανω σ'ενα νησακι το οποιο περιτριγυρίζετε απο πολλα αλλα, πανω στα οποια ειναι χτισμενες οι συνοικίες και ολα αυτα εχουν σαν φόντο τα ψηλα βουνα των fjord..
2951

2952

2953

Sieche
01-08-08, 04:54
..Απο ψηλα η πολη μοιαζει σαν ψευτικη...

2954

2955

2956

2957

2958

Sieche
01-08-08, 05:02
..
2959

2960

2961

2962

2963

Sieche
05-08-08, 15:15
Αφήνουμε πισω μας την ομορφη πολη του Alesund και γυριζουμε καμια 50ρια χλμ.πισω(δυτικα) στον Ε39 μεχρι το Vestnes.Με καραβακι απεναντι στο Mοlde οπου εκει στριβουμε βορεια στον δρομο 64 για Vevang,Bremsnes,Kristiansund.
Μεταξυ Vevang και Bremsnes υπαρχει ενας δρομος περιπου 7 χλμ., ο Atlantik Road,o οποιος ειναι φτιαγμένος απο πολλες μικρες αλλα πανύψηλες γεφυρες.
Λιγο πριν το Kristiansund πληρωνουμε ακριβό διόδια,αν θυμάμαι καλα ηταν 8 ή 9 ευρω για μοτοσυκλετα αλλα λεμε δεν βαριέσαι μιας και η τεραστια κρεμαστή γεφυρα που βλεπουμε στο βαθος μας κινησε την περιέργεια.
Ομως ο δρομος,Ε39,που θελαμε να παρουμε για το Trondheim,δεν μας περασε πανω απο την γεφυρα(τζαμπα πληρωσαμε)αλλα μας περνάει κατω απο αυτην και μας βαζει μεσα σ'ενα απαισιο υποθαλασσιο τουνελ!!!
Μπαίνοντας στο τουνελ τα παντα σκοτείνιασαν και ο μονος οδηγος ειναι τα μικρα κιτρινα φωτακια στην οροφή του.Τα παντα εκει μεσα ειναι μουσκεμα,κανει κρυο και μυρίζει μουχλα!!!
Πριν καλα καλα συνηθίσει το ματι στο σκοταδι γινόμαστε μουσκεμα απο το νερο που τρεχει σαν μικρος καταρρακτης απο το ταβανι του τουνελ!!!
Οταν βγηκαμε ήμασταν βρεγμενοι και μες την βρώμα απο τα νερα!!!:421901:

Ο Atlantik Road....
2973

2974

2975

Η πολη του Trondheim δεν εχει τιποτα το ενδιαφερον απο αρχιτεκτονικής άποψης.Ο λογος ειναι η καταστροφη της απο τις πολλες πυρκαγιές στο παρελθον..
2976

2977

Sieche
05-08-08, 15:59
Μετα το Trondheim μπαίνουμε στην κεντρικη αρτηρία Ε6 με κατεύθυνση τα βορεια.
Ο δρομος Ε6 εξω απο Trondheim ειναι πολυ κουραστικος με κακο οδοστρωμα,πολυ κινηση και πολλα εργα...
Αρκετα χλμ. μετα,μια πινακίδα μας ενημερώνει οτι εχουμε μπει στην βορεια Νορβηγια.
Εκει επισης αλλη μια μεγαλη πινακιδα μας πληροφορεί οτι αυτο το κομμάτι της Ε6 μεχρι και το Narvik ειναι το πιο επικινδυνο με τα πιο πολλα και θανατηφορα ατυχηματα στην Νορβηγια!
Η κινηση στον δρομο εχει αραιώσει αρκετα αλλα το οδοστρωμα ειναι σε κακη κατασταση και θελει αρκετη προσοχη.
Το χειροτερο ειναι τα βαθεια αυλακια απο τα φορτηγα που στις στροφές σε βγαζουν στο αντιθετο ρευμα!!!!
Δεν θελω καν να σκέφτομαι την κατασταση του δρομου υπό συνθήκες βροχης οπου τα αυλακια μετατρέπονται σε μικρα ποταμακια..

2978

200 χλμ. αργοτερα λιγο μετα το Majavath,αφηνουμε τον κουραστικο και επικινδυνο δρομο Ε6 και στριβουμε δυτικα στον δρομο 77 για Bronnoysund.
Ο δρομος 77 ειναι τελειος!!!!
Πανεμορφη διαδρομη με πολλες στροφες, καθολου κινηση και ενα οδοστρωμα που ομοιο του δεν εχω ξαναδει!!
Σου δινει την εντυπωση οτι οδηγας πανω σε βελουδινο χαλι με κρατημα σαν σμυριδόπανο!!

2979

Απογευμα εχουμε φτασει στο λιμανακι του Horn και απο εδω θα κανουμε μια διήμερη μινι κρουαζιερα με πεντε διαφορετικα καραβακια μεχρι το Bode.

2980

2981

2982

Sieche
06-08-08, 13:42
Το πρωτο καραβακι θα μας περασει απεναντι σto Anndalsvagen,7 χλμ. μετα φτανουμε στο Forvik και περιμενουμε το επομενο για το νησι Tjotta.
2995

2996

2997

2998

2999

Sieche
06-08-08, 14:20
Περναμε απο πολλα μικρα νησακια,πανω στα οποια βρισκονται ,εκτος απο τις πολλες καλυβες των ψαραδων,χωριουδακια με 5-10 σπιτια ολο κι'ολο.
Εκει αναρωτιωμαστε με τον Νικητα για το πως την βγαζουν οι κατοικοι αυτων των χωριων τον χειμωνα που σε αντιθεση με το καλοκαιρι εχουν 3 μηνες σκοταδι!!
Φτανουμε στο Tjotta αργα κατα τις 11 και αποφασιζουμε να βρουμε μερος για να στησουμε τις σκηνες για υπνο.
Καθομαστε στο λιμανακι να φαμε κατι που ειχαμε μαζι μας.
Παρολο που ειναι περασμενες 11 το βραδυ εχει πολυ φως αλλα και μια παραξενη υσηχια.
Το χωριο που ειναι χτισμενο γυρο στο λιμανι μοιαζει εγκατελειμενο.Οχι οτι τα σπιτια ειναι σε κακη κατασταση,το αντιθετο αλλα στον δρομο δεν υπαρχει ψυχη και δεν βλεπουμε ουτε ενα φως στα παραθυρα.Την παραξενη αυτη υσηχια διακοπτουν που και που οι φωνες των γλαρων που ειναι τοσο δυνατες που χρειαζετε να μιλαμε δυνατα για να καταλαβαινομαστε!!
Μερικα χλμ. παρακατω,ψαχνοντας για ενα καταλληλο μερος για υπνο,περναμε απο μια στενη λωριδα γης αναμεσα απο λιμνοθαλασσες.Ομιχλη σηκωνετε αριστερα και δεξια του δρομου και κανει σε συνδυασμο με τον ηλιο,τα γυρω βουνα να μοιαζουν γυαλινα.
Ενω ο Νικητας εχει μπει με το τρανσαλπ σ'ενα χωματοδρομο για να δει αν υπαρχει κανα καλο μερος για τα σκηνακια,εγω εχω σταματησει στην ακρη του δρομου,σβηνω των κινητηρα,στριβω τσιγαρο και απολαμβανω αυτο το αποκοσμο τοπιο με ενα χαζο χαμογελο στα χειλη..
Ειχε τοσο υσηχια που νομιζα οτι ακουγα την ομιχλη να περναει διπλα μου.

3000

3001

3002

3003

3004

Sieche
06-08-08, 14:30
Το επομενο πρωινο θα ξεκινησουμε με αρκετη συννεφια.
Ο καιρος θα ανοιξει προς το βραδακι και το φως ειναι καλο για φωτογραφιες.

3005

3006

3007

3008

3009

Sieche
06-08-08, 14:37
..
3010

3011

3012

3013

Sieche
13-08-08, 04:19
..Η επομενη μερα θα ξεκινησει με συννεφια και ομιχλη.
Παρολο που το θερμομετρο δειχνει 12 βαθμους,δεν εχει κρυο.
Φορτωμα τις μηχανες και παλι στον δρομο 17 με κατευθηνση τα βορεια.Εχουμε αλλα δυο καραβακια σημερα στο προγραμμα και μετα καμια 100 χλμ. μεχρι το Bode οπου απο εκει θα παρουμε αλλο καραβι για να περασουμε στα νησια Lofoten.
Στο Kilboghamm,μια μικρη και αδιαφορη πολη,αγοραζουμε τροφιμα για πρωινο απο το σουπερ μαρκετ,χυμους(βατομουρο φυσικα:))και κουνουπελαιο.
Οταν κατασκηνωναμε κοντα σε "γλυκα" νερα ειχε αρκετα κουνουπια αλλα τελικα δεν ηταν τοσα πολλα οσα μας ειχαν πει οτι θα συναντησουμε!Τουλαχιστον οχι στην Νορβηγια.
Στο καραβακι μεταξυ Kilboghamm και Jektvik βλεπουμε πανω σε μια βραχονησιδα μια μεταλλικη μπαλα παρομοια με αυτη στο Nordkap και κανουμε πλακα με τον Νικητα οτι και καλα φτασαμε και αντε να βγαλουμε καμια φωτογραφια και να γυρισουμε προς τα νοτια,που να τραβιωμαστε τωρα στο Nordkap και ετσι...
Τελικα οταν πλησιαζουμε κοντα,μια μεγαλη πινακιδα μας ενημερωνει οτι μολις εχουμε περασει τον αρκτικο κυκλο!!!
Η διαδρομη μεχρι το Bode ειναι ομορφη αλλα ο καιρος παραμενει συννεφιασμενος...
3065

3066

3067

Φτανουμε στο Bode κατα τις οκτω το απογευμα.
Τα συννεφα παραμενουν χαμηλα και που και που ριχνουν και καμια σταγονα ετσι για να μας θυμιζουν την παρουσια τους και τον λογο τις υπαρξης τους.

Το πλοιο για τα Lofoten θα εφευγε στις μια παρα τεταρτο το βραδυ και ετσι ειχαμε αρκετο χρονο στην διαθεση μας να παμε να φαμε και να κανουμε καμια βολτα στην πολη.
Η πολη με εξαιρεση το λιμανακι(οχι το επιβατικο) δεν εχει τιποτα το ιδιετερο μιας και οι Γερμανικη πολεμικη αεροπορεια ,στον δευτερο παγκοσμιο πολεμο,φροντισε να απαλλαξει τους Νορβηγους απο τα παλια τους οικιματα..

3069

Sieche
13-08-08, 05:04
Οπως εγραψα και παραπανω,η πολη δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο απο αρχιτεκτονικης αποψης(χαιρετισματα απο την Luftwaffe) εκτος απο το λιμανακι οπου αραζουν τα ψαροκαϊκα...
3070

3071

3072

3073

3074

Αφου καναμε τις βολτες μας,βαλαμε καυσιμα στις μηχανες και στα στομαχια μας,λεω ας παω να βγαλω κανα φραγκο απο την τραπεζα μιας και τα λεφτα που ειχα παρει μαζι μου αρχισαν να τελιωνουν.
Βαζω την καρτα στο αυτοματο,δινω τον κωδικο και το μηχανιμα πολυ ευγενικα μου αρνητε την οποιαδηποτε συναλλαγη...:mad:
Καλα λεω απο μεσα μου,υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες.....
Ξαναγυριζουμε στο λιμανι και εκει περιμενουμε υπομονενικα,μαζι με πολλους αλλους, να ερθει το πλοιο.
Βασικα αυτο που θελαμε να μαθουμε ηταν η τιμη του εισητηριου γιατι αμα ηταν πολυ ακριβο για τη τσεπη μας θα μπορουσαμε να οδηγησουμε αλλα 350χλμ. και να περασουμε οδικος απο γεφυρα πανω στα νησια.
Αλλα τα εκδοτηρια των εισητηριων θα ανοιγαν μιση ωρα προτου ερθει το καραβι και ετσι δεν ειχαμε αλλη εκδοχη απο το περιμενε..
Οντος μιση ωρα πριν το καραβι εμφανιζετε ο τυπος για τα εισητηρια και η τιμη του ειναι οσο κοστιζει και ενα πακετο καπνος στην Νορβηγια,250(33ευρω) κορωνες.
Κατα τις μια το "βραδυ" εχουμε μπει στο πλοιο, δεσαμε τις μηχανες και την πεσαμε στις αναπαυτηκες πολυθρονες πανω στο καταστρωμα.
Ο υπνος δεν αργησε να μας παρει και τεσσερις ωρες αργοτερα ξυπναμε ενω εχουμε σχεδον φτασει στο λιμανι Moskenes που ειναι και το νοτιοτερο λιμανι στα Lofoten.

Sieche
13-08-08, 05:30
Βγαινω εξω στο καταστρωμα και η εικονα που βλεπω μου προκαλει δεος.
Τα βουνα σηκωνοντε αποτομα σαν τοιχος ,απο το υψος της θαλασσας με τις κορυφες τους να χανοντε μεσα στα συννεφα και ενω το πλοιο πλησιαζει σιγα σιγα για να μπει μεσα στο λιμανι τα βουνα γινοντε ολο μεγαλυτερα και επιβλητικα..Σχεδον μαγικα ή μυστικιστηκα θα ελεγαν οι ποιο ρομαντικοι..
Το θεαμα με εχει καθυλωσει τοσο που ουτε σκεφτηκα να βγαλω φωτογραφιες.
Στην πραγματικοτητα με επαναφερουν τα μεγαφωνα του πλοιου που ανακοινωνουν την αφιξη του πλοιου...

3075

3076

Κανουμε μια μικρη σταση στο λιμανακι των Moskenes για να ανοιξει το ματι μας αλλα και για να βαλουμε και τα αδιαβροχα γιατι ο καιρος παραμενει συννεφιασμενος.
Η ωρα ειναι 5 και κατι ψιλα το πρωι και εμεις αφηνουμε πισω το λιμανακι και οδηγουμε βορεια για δουμε και τα τρια νησια που συνδεονται μεταξυ τους με γεφυρες,καραβακια και υποθαλασσια τουνελ..

3077

3078

3079

Sieche
13-08-08, 05:43
Μεχρι και το μεσημερι ο καιρος θα ειναι συννεφιασμενος.
Οταν ο δρομος μας εφερνε κοντα στα βουνα ψιχαλιζε και οταν μας απομακραινε απο αυτα εβγαζε ηλιο....
Ας αφησουμε τις εικονες ,τουλαχιστον μεχρι το Andenes,χωρις σχολια...

3080

3081

3082

3083

3084

Sieche
13-08-08, 05:51
..
3085

3086

3087

3088

3089

Sieche
13-08-08, 06:01
..
3090

3091

3092

3093

3094

Sieche
13-08-08, 06:09
..

Sieche
13-08-08, 07:03
Εχουμε φτασει στο βορειοτερο χωριο, Andenes,το οποιο δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα απο τις βασεις του βορειου πολου ή της Αλασκας, που βλεπουμε στα διαφορα ντοκυμαντερ..
Ο πανυψηλος σιδερενιος φαρος και η μεγαλη πετρινη προβλητα ειναι τα αξιοθεατα για τα ματια.Παρολα αυτα το μερος εχει μια ξεχωριστη ατμοσφαιρα, την οποια πιο πολυ την αισθανεσε παρα την βλεπεις.
Το μερος μυριζει μοναξια και εγκαταληψη και περπατοντας στους στενους και αραιοκατοικιμενους δρομους του με πιανει μια γλυκια μελανχολια.
Πανω σε μια σκεπη και μονο σε αυτην,με πετρινα κεραμυδια υπαρχουν τοσες πολλες φωλιες γλαρων και τοσο φασαρια απο αυτους που σιγουρα ο κατοικος του σπιτιου αυτου δεν θα κλεινει ματι,τουλαχιστον ολο το καλοκαιρι που δεν νυχτωνει και ετσι οι γλαροι κανουν παρτυ ολο το εικοσιτετραωρο..:)

Λιγο πριν το χωριο υπαρχει μια μεγαλη στρατιωτικη βαση και λιγα μαγαζια οπου η θεα στις βιτρινες τους θα ξυπνουσαν αισθηματα νοσταλγιας σ'οποιοδηποτε κατοικο της πρωην ανατολικης Γερμανιας ..

Καπου εκει εχει και μια τραπεζα και ετσι πηγαινω να βγαλω λεφτα..
Η υπαλληλος μου λεει να χρησημοποιησω το μηχανημα εξω.ΟΚ.
Το μηχανημα μου αρνητε ευγενικα,την οποιαδηπωτε συναλλαγη..
Η υπαλληλος μεσα μου λεει οτι δεν εχει καμια εξουσια πανω στα μηχανηματα και με την καρτα που εχω μπορω να βγαλω λεφτα μονον απο τα μηχανηματα αυτα....
Καλα λοιπον θα προσπαθησω την τυχη μου στην Alta η οποια ειναι μεγαλη πολη και ετσι ελπιζω εκει τα μηχανηματα να ειναι πιο συνεργασιμα...

3100

3101

3102

3103

3104

Sieche
15-08-08, 02:52
Αφηνουμε πισω μας το Andenes για να γυριζουμε πισω, καμια 100χλμ. για να παρουμε και παλι τον δρομο Ε10 δυτικα ο οποιος θα μας βγαλει στην κεντρικη αρτηρια Ε 6 για το Narvik στα νοτια και την Alta προς στα βορεια.
Γυριζουμε λοιπον απο τον αλλο παραλιακο δρομο απο αυτον που πηγαμε στο Andenes, ο οποιος ειναι παρα πολυ καλος και με μηδενικη κινηση.
Ο δρομος αυτος μας περναει απο πολλα μικρα χωριουδακια και ομορφες παραλιες με ασπρη ψιλη αμμο.
Οταν βγηκαμε στην διασταυρωση με τον δρομο Ε10 καναμε παλι ενα λαθος και αντι να παρουμε κατευθηνση για Narvik ,συνεχισαμε ευθεια και ξαναβγηκαμε στο λιμανακι του Melbu.Καμια 80χλμ. λαθος πορεια.Δεν βαριεσε,λεμε και κανουμε σταση για φαϊ.
Γυριζουμε πισω στην διασταυρωση και περνουμε τον σωστο δρομο αυτη την φορα.
Η διαδρομη μεχρι να βγουμε στον κεντρικο Ε6 ειναι (οπως συνηθως)παρα πολυ ωραια για οδηγηση με μηχανη.
Φαρδυς με ωραιο οδοστρωμα και μπολικες στροφες.Σε εκεινο το κομματι του δρομου συναντησαμε παρα πολλες μοτοσυκλετες.
Με το που βγηκαμε στον Ε6 η κινηση ειναι παρα πολυ μεγαλη.Καναμε δεν καναμε καμια 30χλμ. πανω στον Ε6 και σταματαμε σε ενα παρκινκ για ξεκουραση,τσιγαρο κτλ.
Ειμαστε απο τις 5 το πρωϊ ,σχεδον 17 ωρες στον δρομο,και με τρεις ωρες υπνο πανω στο καραβι...
Δεν παει αλλο λεμε και λιγα χλμ. παρακατω μπαινουμε σε εναν χωματοδρομο ο οποιος μας οδηγει σε μια μεγαλη αλανα διπλα σε ενα ποταμι στους προποδες ενος αρκετα μεγαλου βουνου.
Εδω ειμαστε.Στησιμο τα σκηνακια και πεσιμο...

3110

3111

Η επομενη μερα θα ξεκινηση με ηλιο και καλη διαθεση.
Στοχος μας ειναι να φτασουμε οσο πιο γρηγορα γινετε στην Alta και μετα βλεπουμε για το αν θα συναιχισουμε για το Nordkap ή οχι.
Η διαδρομη πανω στον Ε6 μερχι την Alta ειναι παρα πολυ ωραια.
Η χθεσινοβραδυνη κινηση δεν υπαρχει,ο δρομος ειναι πολυ καλος και οι αποστασεις μεταξυ των χωριων/πολεων ειναι πλεον αρκετα μεγαλες.
Τα περισσοτερα χωρια που συνανταμε πανω στον δρομο μοιαζουν πιο πολυ με προχηρους καταβλησμους παρα με οργανωμενα χωρια.
Επισης τα βενζιναδικα αρχιζουν να σπανιζουν και αυτα και στο μυαλο μου ερχοντε τα λογια ενος Γερμανου που ειχαμε συναντησει στα νοτια,ο οποιος μας ειχε πει μεταξυ αλλων, οτι μετα το Narvik να υπολογιζετε καλα τις διαδρομες σας οσον αφορα την αυτονομια σας στα καυσιμα.
Και οντος καναμε μεχρι και 250χλμ. χωρις να βρουμε βενζιναδικο.Ετσι οποτε βρισκαμε βενζιναδικο φουλερναμε ας ηταν και για 5-10 λιτρα.

3112

3113

Sieche
15-08-08, 03:42
Πρεπει να ητανε καμια 200χλμ. πριν φτασουμε στην Alta και ενω οδηγουσα μπροστα,το αυτοκινητο που ερχοταν απο απεναντι μου κανει σινιαλο με τα φωτα.
Οπα, κανα μπλοκο σκεφτωμε και κοβω ταχυτητα.Απο τα 110 που πηγαιναμε στα 90 που ειναι και το ανωτατο επιτρεπτο οριο ταχυτητας!!!
Με το που βγαινουμε απο την στροφη βλεπω ενα χαος απο αυτοκινητα να ειναι καθετα,πανω,κατω οπως να ναι πανω στον δρομο.
Κοβουμε αρκετα και βλεπουπε οτι η αιτια για το κυκλοφοριακο χαος ηταν ενα κοπαδι ταρανδοι οι οποιοι την ειχαν πεσει φαρδυα πλατια στην μεση του δρομου και δεν καταλαβαιναν χριστο!!
Αποτελεσμα στην αναισθησια των ταρανδων ηταν οτι τα αυτοκινητα προσπαθουσαν να περασουν αναμεσα απο το κοπαδι οπως μπορουσαν μιας και οι ταρανδοι δεν ειχαν διαθεση να πανε παραπερα!!!
Ειχε πολυ γελιο η φαση.
Καλα οι ταρανδοι εχουν μεγαλη αναισθησια λεμε!!Εχουν την νοημοσηνη μαυροματας ξανθιας τηλεπαρουσιαστριας πρωινης εκπομπης και...
...Ενταξη μπορει να αδικω τα ζωντανα αλλα εχουν τουλαχιστον το ιδιο βλεμα και παρομοιο περπατημα..
Απο εκει και στην συναιχια βλεπαμε αρκετα συχνα ταρανδους στον δρομο και εννοητε οτι η ταχυτητα που πηγαιναμε ειχε πεσει στα 80-100χ.α.ω.
Δεν λεει να τρακαρεις με ταρανδο,πολλοι απο αυτους εχουν μεγεθος αγελαδας!!! και αμα την εχουνε πεσει πανω στον δρομο σε γραφουν κανονικα στα τετοια τους.Δεν το κουνανε ρουπι..:2funny:

3114

3115

3116

Εδω ειδαμε Νορβηγους να κανουν μπανιο στην θαλασσα!!!Καλα δεν ειχε και πολυ κρυο,με την επενδυση στο τζακετ και ισοθερμικο κατω απο το παντελονι ηταν μια χαρα...:lipssealed:
3117

130 χλμ. πριν την Alta υπαρχει πανω στον δρομο μια μεγαλη καφετερια/ρεστοραντ με φανταστικη θεα στο fjord και στους παγετωνες στα γυρω βουνα.Επισης εναν καταβλυσμο Λαπονων και μια μικρη υπαιθρια αγορα σουβενιρ.Το Gildetun.
3118

Sieche
15-08-08, 03:53
Καθηστε στην βεραντα της καφετεριας με καφεδακι και μηλοπιτα και απολαυστε την θεα....

3119

3120

3121

3122

3123

Sieche
15-08-08, 05:47
Φτασαμε στην Alta κατα τις 5 το απογευμα.
Λιγο πριν μπουμε στην πολη και πανω στον δρομο ειναι το μουσειο και κανουμε σταση.
Ο Νικητας θελει οπωσδηποτε να το επισκευτει και εγω λεω να την πεσω στο ομορφο παρκο του μουσειου..
Θα κανει το πολυ κανα μισαωρο σκεφτωμε μιας και το κτιριο του μουσειου ειναι σχετικα μικρο.
Περναει το μισαωρο,περναει και μια ωρα και σκεφτωμε,μα τι κανει τοση ωρα εκει μεσα?Τον πηρε ο υπνος?
Βγαζω και κανω καφε και περιμενω και περιμενω.....
Τελικα μετα απο σχεδον 2!!!ωρες ερχετε ο ψηλος και του λεω:καλα ρε τι εκανες τοση ωρα εκει μεσα??
-Ασε μου λεει ειχε πολυ ποδαροδρομο!!!
-Εεε??
-Να, βγαινεις απο το μουσειο και προχωρας στην παραλια κανα χιλιομετρο για να δεις τις βραχογραφειες..
Αυτες τις βραχογραφιες ηθελα και εγω να τις δω αλλα νομιζα οτι ειναι καπου εξω στην παραλια και οχι οτι επρεπε να μπεις απο το μουσειο για να τις δεις..
Τελος παντων την επομενη φορα.
Μπαινουμε στην πολη γι φαϊ αλλα το πιο σημαντικο για να βγαλω λεφτα απο την τραπεζα.

Τα αυτοματα στην Alta ειναι πιο φλυαρα απο τα υπολοιπα της Νορβηγιας και μου εξηγουν τον λογο για τον οποιο δεν γουσταρουν συναλλαγες μαζι μου.
Εχετε δωσει πολλους λαθος κωδικους και η καρτα σας εχει απενεργοποιηθει μου εξηγει σε απταιστα Γερμανικα!!!
Και εκει καταλαβαινω τι μαλακια εχω κανει.Αντι να δωσω τον κωδικο της καρτας εδινα τον κωδικο του κινητου μου!!!Γεια μας...:thumbsup1:
Αποτελεσμα να μου απενεργοποιησουν την καρτα μου σε ολο το τραπεζικο δυκτιο!!!
Τηλεφωνω στην Σαντρα στην Γερμανια και της εξιστορω τα κατορθωματα μου και τις λεω να μου στειλει λεφτα.
Που να τα στειλω?
Εεεε.....Στην Στοκχολμη τις λεω μιας και ο Νικητας(ευτηχως)ειχε αρκετα λεφτα μαζι του για να την βγαλουμε τρεις-τεσσερις μερες και οι δυο μας.
Μιας και η πολη δεν μας κινησε το ενδιαφερον για να μεινουμε εκει,λεμε ας παρουμε τον δρομο για το ακρωτηρι που ειναι μολις 240 χλμ. μακρυα.Ηταν ακομα σχετικα νωρις και βγαινουμε και παλι στον δρομο.
Με το που βγηκαμε απο την πολη και περασαμε πανω απο τους λοφους της το τοπιο αλλαξε πολυ αποτομα.
Τα δεντρα αρχισαν να αραιωνουν και την θεση τους πηραν τα φαλακρα βουνα και βραχια.
Ενα τοπιο που θυμιζε στεπα.
Μεγαλες ευθειες και αριστερα και δεξια η τουνδρα.
Αφηνουμε τον κεντρικο Ε6 και παιρνουμε το δρομο 69 για Nordkap.
Οδηγουμε παραλληλα με την θαλασσα και αρχιζει να ψιλοβρεχει.
Το τοπιο ειναι αρκετα αφιλοξενο,ο δρομος μου φενετε ατελιωτος.
Περναμε απο αρκετες ψαροκαλυβες και κετι τεραστιες ξυλινες κατασκευες τις οποιες οι ψαραδες χρησημοποιουν για να στεγνωσουν τα ψαρια.
Μερος για να στησουμε σκηνες δεν εχει και εγω αρχιζω να μετανιωνω που δεν καθησαμε στην Alta για διανυκτερευση.
Κανουμε μια σταση για εκτιμηση της καταστασης.Το τελευταιο καμπινκ που περασαμε ηταν κοντα στα 100χλμ. πισω μας και δεν χωρουσε συζητηση για να γυρισουμε πισω.
Μια αλεπου περναει απο διπλα μας και εξαφανιζετε τρεχοντας αναμεσα στα βραχια.
Παμε παρακατω και αμα δεν βρουμε καμπινκ την πεφτουμε οπου να ναι λεμε και καβαλαμε τις μηχανες.
Μερικες στροφες παρακατω μια παρεα μοτοσυκλετιστων,εχουν στησει σκηνες και τα πινουν διπλα σε μια φωτια.Αναρωτιεμε για το που βρηκαν τα ξυλα για την φωτια μιας και τα τελευταια δεντρα που ειδαμε ηταν τουλαχιστον 150χλμ. πισω.
Την απαντηση μου την εδωσε το μικρο φορτηγακι που ηταν παρκαρισμενο διπλα στις μηχανες τους.
Φτανουμε στο υποθαλασσιο τουνελ που θα μας περασει στο νησι για το Nordkap και εκει θυμαμε τα λογια του Glystra ,για τις ασχημες εντυπωσεις που του αφησε το τουνελ αυτο.
Οπως εχω αναφερει και παραπανω,εχουμε περασει απο πολλα υποθαλασσια τουνελ και οντως,να τα περασεις δεν ειναι ευχαριστη εμπειρια.
Γενικα οπου μπορουσαμε τα αποφευγαμε οπως ο διαολος το λιβανι.
Προς μεγαλη μου εκπληξη το τουνελ ηταν απο τα πιο κυριλε υποθαλασσια τουνελ που εχουμε περασει!!!
Τα τοιχωματα του ειναι τσιμετοποιημενα βαμενα ασπρα, ο φωτισμος πολυ καλος και το οδοστρωμα στεγνο και καθαρο!!!
Καμια σχεση με τις υγρες πρωτογονες υποθαλασσιες σπηλιες που εχουμε περασει.
Πιθανον θα το εχουν φτιαξει απο τοτε του περασε ο Βασιλης μιας και απο το τουνελ περνανε χιλιαδες τουριστες και δεν λεει..
Με το που βγαινουμε παλι στην επιφανια εχει διοδιο.70 κορωνιτσες(9ευρω) παρακαλω για την μηχανη!!!
Ρωταμε τον υπαλληλο για την υπαρξη καμπινκ και αυτος μας απανταει θετικα.
ΟΚ.
Μετα απο μερικα χλμ. περναμε απο ενα μεγαλο χωριο οπου εκει υπαρχουν τα παντα.Βενζιναδικο,σουπερ μαρκετ,ξενοδοχεια κτλ.
Επιτελους να και λιγος πολιτισμος σκεφτομε καθος αφηνουμε πισω μας το χωριο,γιατι εχα αρχισει να καταρριεμε το μερος αυτο.
Ισως εφταιγε η κουραση,ισως και που χαλαστηκα με την φαση μετην τραπεζικη μου καρτα,δεν ξερω αλλα η διαθεση μου ηταν ασχημη και παραλιγο να τσακωθω και με τον Νικητα..
25χλμ.,και λιγο πριν τα μεσανυχτα, πριν το ακρωτηρι φτανουμε στο καμπινκ.

3124

Στηνουμε τα σκηνακια και αυτο που θελω εκεινη την στιγμη ειναι να κανω ενα ντουζ να ξυριστω και γενικα να χαλαρωσω λιγο...
Ο Νικητας την εχει πεσει για υπνο και εγω πηγαινω στο κτιριο με τα ντουζ.
Τα ντουζ ειναι καρακυριλα λεμε,κλασεις ανωτερα απο ολα τα καμπινκ που περασαμε!!Πεντακαθαρο με κλειστη γυαλινη καμπινα,ξυλινους παγκους για τα ρουχα κτλ.Ουαου και ετσι!
Βεβαια με το αζημιωτο γιατι για να εχεις ζεστο νερο πρεπει να ριξεις νομισμα 5 κορωνες στο αυτοματο μηχανημα!!!Αυτο το μαλ..σμενο συστημα το εχουμε συναντηση και αλλου.
Και φυσικα εγω δεν εχω ουτε ενα νομισμα επανω μου...
Τελος παντων βγαινω στους νιπτηρες που ειχαν ζεστο νερο ανευ πληρωμης και ριχνω ενα ξυρισμα.
Διπλα ακριβως απο τα κτιριο των ντουζ υπαρχει μια μεγαλη αιθουσα/τραπεζαρια με ηλεκτρικη κουζινα ψυγειο,φουρνο μικροκυματων,βραστηρα και οτι αλλο μπορειτε να φανταστητε!!
Πηγαινω στην μηχανη παιρνω τα συνεργα και φτιαχνω ενα ζεστο καφε,στριβω τσιγαρο και σιγα σιγα αρχιζω να καλμαρω.
Παρολο που ειναι περασμενα μεσανυχτα,εξω εχει βγαλει ηλιο και στον δρομο πηγαινοερχοντε τουριστικα λεωφορεια.
Εξω απο το παραθυρο σταματανε τρεις bmw και μετα απο λιγο μπαινουν μεσα τεσσερις Ιρλανδοι και πιανουμε κουβεντα.
Φτιαχνω ακομα εναν καφε και καθομαστε ακομα για καμια ωρα.
Βγαινοντας για να παω για υπνο στην σκηνη βλεπω οτι ενα κοπαδι ταρανδους στον χωρο του καμπινκ.....

3125

3126

3127

Λιγο πριν τις δυο τα μεσανυχτα...
3128

Sieche
15-08-08, 17:55
..Λιγο πριν τις δεκα το πρωϊ ξυπναμε,και μετα απο ενα καλο πρωϊνο γευμα ξεκιναμε για το ακρωτηρι.
Σςε μιση ωρα ειμαστε εκει και πληρωνουμε 200κορωνες(25ευρω)εκαστος!!!
Το εισητηριο ειναι κατα την γνωμη μας υπερβολικα ακριβο.
Αφηνουμε τις μηχανες στο παρκινκ και μπαινουμε στο μεγαλο κτιριο.
Εκει μεσα εχει ενα πολυ μεγαλο μαγαζι με τουριστικα ειδη,και ταχυδρομιο.
Απο τις τεραστιες τζαμαριες εχουμε πανοραμικη θεα στην θαλασσα και στον απεραντο χωρο/παρκο των εγκαταστασεων.
Βγαινουμε εξω οπλιζουμε τιε καμερες και...

3376

Βασικα το ακρωτηρι στα δυτικα του Nordkap ειναι πιο βορεια αλλα...
3377

3378

Αφου εχουμε διωξει τους τουριστες που περιτριγύριζαν την μεταλλικο συμβολο ,δινω την φωτογραφικη μου μηχανη σε μια Αγγλιδα για την απαραίτητη φωτο.
Μετα απο αρκετες αποτυχημενες προσπαθειες μας εβγαλε μια δυο καλες .
3379

3380

Sieche
15-08-08, 18:25
..Μπαινουμε παλι μεσα στο κτιριο και κατεβαινουμε τις σκαλες.
Εκει υπαρχει ενας μικρος κινηματογραφος που καθε ωρα προβαλει μια ταινια με την ιστορια του Nordkap.
Στους τοιχους του προθαλαμου υπαρχουν φωτογραφιες και πληροφοριες για την ναυμαχια που εγινε κατα την διαρκεια του 2ου Π.Π.
Κατεβαινοντας εναν ξυλινο διαδρομο βλεπουμε στα αριστερα και δεξια διαφορες μακετες απο ιστορικα γεγονοτα της περιοχης,λιγο πιο κατω σε μια εσοχη του βραχου μπαινουμε σε μια μικρη αλλα πολυ ομορφη εκκλησια,με χαμηλο φωτισμο,κερακια πανω στους βραχους και απο τα ηχεια βγαινει μια πολυ ατμοσφαιρικη μουσικη.
Καθομαι για λιγο πανω σε ενα απο τα λιγοστα ξυλινα καθισματα και απολαμβανω την στιγμη.

3381

Στο τελος του διαδρομου υπαρχει μια τεραστια καφετερια με επισης τεραστια βεραντα με θεα στον ωκεανο.Το λεγομενο King`s view.
Προτου ξαναβγουμε στο προαυλιο,πηγαινω στο ταχυδρομιο και κανω ψιλα νομισματα 5 κορωνες για τα ντουζ.Ο ηλιος εχει βγει για τα καλα.
Κανουμε καμια ωριτσα βολτα και γυριζουμε πισω στις μηχανες.
3382

3383

Περνουμε τον δρομο για το καμπινκ,να κανουμε μπανιο να μαζεψουμε τις σκηνες και να παρουμε σιγα σιγα τον δρομο του γυρισμου.
3384

3385

Sieche
17-08-08, 03:00
3394

3395

3396

3397
Εχουμε γυρισει στο καμπινκ,μαζευουμε και φορτωνουμε τα πραγματα μας στις μηχανες και εχω παω πρωτος για μπανιο.
Βγαινω και καθομαι διπλα στις μοτοσυκλετες,ενω ο Νικητας ειναι στα ντουζ.
Απεναντι σε ενα απο τα σπιτακια/καλυβακια του καμπινκ που εχουν νοικιασει δυο Γερμανοι ,με ενα GS και ενα Ιαπωνεζικο τσοπερ,ερχετε ο ενας προς το μερος μου και πιανουμε την κουβεντα.
Με ρωταει για το αν φευγουμε και του απανταω,ναι, σε λιγο φευγουμε για τα συνορα με την Φιλανδια.
Απο εκει ερχομαστε μου λεει και σε ολην την διαδρομη απο την Σουηδια μεχρι και τα συνορα με Νορβηγια εβρεχε ασταματητα!!
Παρε μαζι σου κουνουπελαιο ηταν η τελευταια του συμβουλη..
Βασικα στο θεμα με τα κουνουπια στην Νορβηγια μας ειχαν τρομοκρατησει ολοι με οσους ειχα μιλησει για το ταξιδι αλλα τα πραγματα δεν ηταν καθολου ετσι οπως μας τα λεγανε.Ενταξη ειχε κουνουπια αλλα οχι και τιποτα το τρομερο...
Αποχαιρετιζόμαστε με τον Γερμανο,του ευχομαι καλη διαμονη και αυτος καλο δρομο,καβαλαν τις μηχανες τους και παιρνουν δρομο για το ακρωτηρι..
Καθομαι μονος και κοιταζοντας τον γαλαζιο ουρανο συνειδητοποιω οτι ναι,γυριζουμε πισω...
Στο μυαλο μου περνανε εικονες και καταστασεις απο την διαδρομη μας μεχρι εδω και αρχιζω να λυπαμαι λιγο οτι ο δρομος που θα παρουμε σε λιγη ωρα θα ειναι αυτος του γυρισμου.

3398

Ερχετε ο Νικητας,και λεμε οταν θα ειμαστε πισω στην ρουτινα της καθημερινοτητας θα μας πιασει μελανχολια μετα απο ολα αυτα που ζησαμε στον δρομο..

Εκει που ο δρομος 69 συνανταει τον Ε6 κανουμε σταση για βενζινα και μεσημεριανο.
Συνεχιζουμε στον Ε6 ανατολικα και μετα απο αρκετα χλμ.νοτια στον Ε 75για τα συνορα της Φιλανδιας.
Μπαινουμε Φιλανδια το απογευματακι και ο δρομος γινετε μια απεραντη ευθεια αναμεσα απο ελατα,ταρανδους και λιμνες.
Το μονο ενδιαφερον ειναι το συνεχες ανεβοκατεβασμα του δρομου πανω στου χαμηλους λοφους.
Φτασαμε στο Inari κατα το βραδακι και κανουμε σταση για φαϊ σε ενα φαστ φουντ πανω στον δρομο και συνεχιζουμε νοτια με το σκεπτικο να παρουμε τους χωματοδρομους αριστερα και δεξια του κεντρικου Ε75 για κατασκηνωση.
Αφου περιπλανηθηκαμε καμια ωρα μεσα στα δαση με τις μηχανες και τα ποδια,βρισκουμε ενα καλο μερος για διανυκτερευση.Εκει μας περιμεναν τα κουνουπια που οντως εδω αξιζει μια αναφορα για την παρτυ τους.Τα κουνουπελαια βγηκαν γρηγορα απο τις τσεπες αλλα αυτα δεν μασουσαν απο τετοια..Ο Νικητας οσο στηναμε τις σκηνες δεν εβγαλε το κρανος απο το κεφαλι του και οσο γρηγορα στησαμε αλλο τοσο γρηγορα μπηκαμε μεσα για υπνο.
Ανταλλαξαμε μερικες κουβεντες μεσα απο τα σκηνακια με ηχητικο φοντο το βουισμα των κουνουπιων και την πεσαε για υπνο.
Την επομενη μερα περασαμε στην Σουηδια με το τοπιο να παραμενη το ιδιο αδιαφορο με την μονη διαφορα οτι τωρα ειχαμε στα αριστερα μας την θαλασσα.
Καμια 850χλμ. πριν την Στοκχολμη σταματαμε για βενζινα και βλεπουμε στην απεναντι μερια του δρομου εχει ενα ομορφο κολπακι με πολυ πρασινο,εναν φαρο και μερικα αυτοκινουμενα τροχοσπιτα.
Βλεπουμε οτι ο δρομος για την γεφυρα που θα μας περασει απεναντι ειναι ακριβως πισω απο το βενζιναδικο και πηγαινουμε να δουμε το μερος αυτο και απο κοντα.
Το μερος μοιαζει σαν καμπινκ σε μικρογραφια,με μερικους ξυλινους παγκους διπλα σε σπιτακι με τουαλετες,στα αριστερα προς τον δρομο υπαρχει μια μικρη αμμουδια και ακριβως μπροστα μας ενα μεγαλο στρωμενο με γρασιδι ισωμα οπου εχουν παρκαρει 4-5 τροχοσπιτα και πισω απο αυτα μια ξυλινη "ιχθυοσκαλα".
Ωραιο μερος για να στησουμε τις σκηνες για το βραδυ λεμε και το κανουμε.Ξανα πισω στο βενζιναδικο οπου αγοραζουμε μπυρες,πατατακια κτλ. και την αραζουμε στα παγκακια.
Τρια απο τα τροχοσπιτα ηταν Γερμανοι και πιανουμε κουβεντα να περασει η ωρα.
Απεναντι βρεχει και σιγα σιγα ο βραδυνος ηλιος μας δειχνει το ουρανιο τοξο..

Sieche
17-08-08, 04:01
.3399

3400

3401

Sieche
19-08-08, 04:09
Εκεινο το βραδυ βλεπω στο ονειρο μου οτι το ποταμακι που περνα πισω απο τις σκηνες μας,ξεχειλισε και κινδυνευουμε να πλημμυρισουμε..
Ξυπναω και συνειδητοποιω οτι εξω βρεχει τοσο πολυ που νομιζα οτι θα πεσει το σκηνακι να με πλακωσει! Μιλαμε για απιστευτα δυνατη βροχη που ευτηχως σταματησε μετα απο λιγο και εγω σκεφτομουνα οτι εχω αφησει το κρανος πανω στην μηχανη ελπιζοντας να εχω κλεισει τους αεραγωγους.
Καπου εκει με ξαναπηρε ο υπνος και σηκωθηκα κατα τις 7 με τον ηλιο να μου ζεσταινει το προσωπο καθως απολαμβανα το πρωινο καφε.
Μετα απο λιγο με καλημεριζει ο σκυλος που ειχαν μαζι τους οι Γερμανοι απο ενα τροχοσπιτο και αμεσως μετα το αφεντικο του προσφεροντας μου μια κουπα ζεστο καφε.
Καθομαστε στου ξυλινους παγκους μπροστα στην παραλια και με ρωταει αν βραχηκαμε το βραδυ.Οχι του απανταω,ευτηχως τα σκηνακια δεν πηρανε καθολου νερο,μονο το κρανος μου βραχηκε λιγο απο μεσα γιατι το ειχα αφησει πανω στο ντεποζιτο της μηχανης και τραβηξε απο κατω λιγο νερο αλλα δεν ειναι τιποτα σοβαρο και πιθανος να ειχε στεγνωσει κιολας.
Πηγαινω στις τουαλετες και γυριζοντας απο αυτες βλεπω τον Νικητα να καθετε και μπροστα του αχνιζε μια κουπα καφε.
Καλημερα ψηλε,πινουμε καφεδακι βλεπω?,λεω κανοντας του πλακα.(Ο Νικητας δεν πινει καφε)
Οχι μου τον εφερε ο Γερμανος και πριν προλάβω να του εξηγήσω οτι δεν πίνω καφε ξαναμπήκε στο τροχόσπιτο,πιες τον εσυ.
Ο τρίτος σκεφτομαι και τσακ να σου και ο τέταρτος παρέα με τον Γερμανό..Βάλθηκες να μου τινάξεις το στομάχι στον αέρα του λέω,χαμογελώντας και κάπου εκεί έχουν μαζευτεί και οι υπόλοιποι απο τα τροχόσπιτα και καθόμαστε όλοι μαζί παρέα συζητώντας για το από έρχεται και που σκοπευει να πάει ο κάθε ένας μας.
Ηταν ένα πολύ όμορφα εκείνο το πρωινό με ανθρώπους να διηγούνται για ωρες ολόκληρες και με ενθουσιασμό όμοιο μικρών παιδιών, ιστορίες από ταξίδια,με χαμόγελα ζωγραφισμένα στα πρόσωπα τους.
Μήπως τελικά χρειάζεται η ανθρωπότητα διακοπές και περισσότερη επαφή με την φύση?, σκέφτομαι μέσα από το κράνος μου ενώ βρισκόμαστε και πάλι στον δρόμο με προορισμό την Στοκχόλμη.
60χλμ. αργοτερα κανουμε μια μεγαλη σταση στην μικρη αλλα ομορφη Skeleftea και εκει ο Νικητας κανει συναλλαγμα Σουηδικες κορωνες και συνεχίζουμε γιατι εχει φτασει σχεδον μεσημερι και εχουμε αλλα 770χλμ. μπροστα μας.

Στην Στοκχολμη φτασαμε κατα τις 11 το βραδυ.Συγκεκριμένα 50χλμ. πριν την πολη κανουμε σταση σε ενα μεγαλο εμπορικο κεντρο που βρισκετε πανω στον δρομο και συζητάμε για διανυκτέρευση.Εχει κατι ωραια παρκα εκει με παχουλο χορταρι που ειναι οτι πρεπει για τις σκηνες μας αλλα την ιδεα αυτη την παραταμε γρηγορα γιατι η εικονα το να ξυπνησουμε αναμεσα σε χιλιαδες επισκεπτες και την βαβουρα του εμπορικου κεντρου δεν μας εντυπωσιάζει.Η ευκολη λυση ειναι το πολυοροφο ξενοδοχειο που βρισκετε λιγο παρακατω και λεμε να παμε να ρωτησουμε και αμα δεν μας πουνε τιποτα τρελες τιμες για δικλινο, μεσα.
1000 κορωνες (120 ευρω)με πρωινο και εχει και κλειστο παρκινκ για τις μηχανες σας μας λενε στην ρεσεπσιον.ΟΚ ,δηλαδη σημερα θα κοιμηθουμε σε κρεβατι???:yahoo:
Προσωπικα προτιμω,να ξυπναω και να βρισκομαι μεσα στην φυση και βγαινοντας απο την σκηνη να παταω γη,στριβοντας τσιγαρο αλλα ξερω επισης και να εκτιμω την ανεση ενος φρεσκοστρωμενου κρεβατιου..

Λιγο πριν το μεσημερι της επομενης ημερας μπαινουμε στο κεντρο της Στοκχολμης,αφηνουμε τις μηχανες στο παρκινκ του μουσειου μουσικης και προχωράμε με σκοπο να παω στο γραφειο της Western Union να παρω τα λεφτα που μου εχει στείλει η Σαντρα.
Το γραφειο που θα έπαιρνα τα λεφτα θα ανοιγε σε μιάμιση ωρα την οποια ξοδεψαμε περπατώντας στην πολη.
Στην Στοκχολμη πρεπει να κατσει κανεις μερικες μερες για να δει την ομορφιά της.
Ειναι πάρα πολλα τα αξιοθεατα της πολης αυτης και οι τρεις ωρες που καθησαμε εκει πολυ λιγες.Παρολα αυτα γεμισαμε εικονες και αφησαμε γρηγορα πισω μας την πρωτεύουσα της Σουηδιας κατα τις δυο το μεσημερι γιατι επρεπε να παρουμε το καραβι των 22.45 απο το Trelleborg που ηταν 650χλμ μακρυά.
Εκει και για πρωτη φορα σε ολο μας το ταξιδι χαθηκαμε με τον Νικητα και υπαιτιος γι αυτο ημουν εγω.
Ο δρομος,Ε4, εξω απο την Στοκχολμη ειναι για αρκετα χλμ. εθνικη και ετσι ειπα να ανοιξω λιγο ταχυτητα και να περιμενω τον Νικητα παρακατω.
Ο δρομος Ε4 που πηραμε απο τα συνορα Φιλανδιας-Σουηδιας ειναι ο ιδιος που καταλήγει στο Τrelleborg,οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να χαθουμε σκεφτηκα.
Μετα απο 300χλμ., περιπου , σταματαω σε ενα βενζιναδικο απο το οποιο εβλεπα τον δρομο για τσιγαρο και βενζινη με το σκεπτικο οτι ο Νικητας εχει αυτονομια γυρο στα 340χλμ.,οποτε θα σταματησει και αυτος και αν οχι θα τον δω καθώς περναει.
Και οντως μετα απο κανα εικοσαλεπτο τον βλεπω να περναει.Βαζω ωτοασπιδες,κρανος,γαντια και βουρ..
Ε,αυτο ηταν,ξαναβρεθηκαμε στον δρομο 100χλμ. πριν το λιμανι.
Εκει φτασαμε στις 9 το βραδακι και αφου κοψαμε εισητηρια(55ευρω)για Rostock οδηγαμε στην πολη για να φαμε βραδυνο γιατι στο καραβι μεσα θα τα πληρωσουμε χρυσα ειπαμε..
Λαθος σκεπτικο απο μερους μας γιατι μεσα στο καραβι ειχε ωραια και σε πολυ λογικες τιμες φαγητα!!
Δευτερο λαθος ηταν που δεν κλείσαμε καμπινα γιατι μια δίκλινη καμπινα ειχε μολις 22ευρω(το μάθαμε μέσα στο πλοίο και οταν ηταν πλέον ολες κατειλημμένες) και στο πλοιο δεν ειχε πολυθρονες οπως νομιζαμε αλλα μονο εναν μεγαλο χωρο που ηταν το εστιατοριο/καφετερια.Ολο το υπολοιπο πλοιο,και στα τρεια deck ηταν καμπίνες!!!!:spiteful:
Ενω σχεδον ολοι ηταν στις καμπινες τους και κοιμοταν εμεις καθομασταν στην καφετερια και πιναμε μπυρες μεχρι που αρχισαμε να κουτουλαμε απο την νυστα και την πεσαμε κατω απο ενα τραπεζι με μαξιλάρι τα μπουφαν και κοιμηθηκαμε κανα διωρο.
Θετικο ηταν οτι στην καφετερια επιτρεποταν σε ξεχωριστο χωρο το καπνισμαmprbo-ok
Εξι και κατι το πρωι παταμε σε Γερμανικο εδαφος.Βρεγμενο εδαφος...
Λιγο εξω απο το λιμανι σταματαμε γιατι απο εκει θα χωριζανε η δρομοι μας.Εγω θα πηγαινα για Αμβουργο και μετα Κολωνια-Λεβερκουζεν και ο Νικητας θα εφευγε για Βερολινο,Πραγα,Βουδαπεστη,Βελιγραδι και Θεσσαλονικη.
Σταματαμε και κοιτιόμαστε μερικα δευτερολεπτα ανήμποροι να αρθρώσουμε λέξη......Δινουμε τα χερια ευχομαστε ο ενας στον αλλο, καλο δρομο κι φεύγουμε για διαφορετικές κατευθύνσεις...

Στα επομενα 200χλμ μεχρι και το Αμβουργο ταξιδευα με βροχη,τα επομενα 400χλμ. μεχρι και στο σπιτι μου ηταν ευτηχως στεγνα.
Την διαδρομη Rostock-Leverkusen την εκανα με πολλες στασεις λογο οτι δεν ειχα κοιμηθεί αρκετα χθες το βραδυ αλλα και οτι δεν ηθελα να τελιωσει το ταξιδι.....
Εφτασα νωρις ο απογευμα στο Λεβερκουσεν,αφησα την μηχανη στο γκαραζ
και αφου πηρα το τανκ μπαγκ ανεβηκα στο σπιτι.

Sieche
19-08-08, 05:45
Επίλογος,πληροφορίες κτλ.

Το ταξιδι μας στην Νορβηγια ηταν το καλυτερο που εκανα μεχρι τωρα και η Νορβηγια ειναι η πιο ομορφη χωρα στην Ευρωπη!!!
Σε καμια αλλη χωρα δεν θα συναντησετε την μοναδικη ομορφια της Νορβηγιας.Την ομορφια της χωρας αυτης ευχομαι να την ζήσετε τουλαχιστον μια φορα στην ζωη σας.
Εμενα σαν χωρα με κερδισε και σιγουρα θα επιδιώξω να την ξαναδώ.

Το nordkap:
Το nordkap σαν μερος δεν ειναι τιποτα το ιδιαίτερο,ουτε ειναι το βορειοτερο μερος που μπορειτε να πατε οδικως στην Ευρωπη!!!
Ουτε ειναι και καλα κατορθωμα να παει καποιος με μοτοσυκλετα μεχρι εκει.Οι δρομοι ειναι μια χαρα και ουτε αρκουδες,,τερατα και δρακους εχει.Μονο ταρανδους:)
Ειναι ενα πολυ τουριστικο μερος με πανακριβο (κατα την αποψη μου)για αυτα που προσφερει, εισητηριο!!!
Δεν θελω να πω τωρα ,και καλα μην πατε μαπα ειναι,αλίμονο αλλα ειναι πιο πολυ μυθος παρα πραγματικοτητα.
Στην λιστα με τα ομορφοτερα μερη που ειδαμε το Nordkap κατέχει την τελευταια θεση.
Τελος μια επισκεψη εκει ,για την φωτογραφια,πιστευω ειναι αρκετη.

Τα χιλιομετρα που εκανα εγω ειναι λιγα παραπανω απο 11.000.Του Νικητα μερικες ακομα.
Τα εξοδα μου ηταν 1900-2000€ all inclusive.Το ποσο αυτο μπορει ανετα να διπλασιαστεί ή και να τριπλασιαστεί με διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεια και επισκεψεις σε ακριβα ρεστοραντ.
Συνηθως καναμε ελευθερη κατασκηνωση μιας και στην Νορβηγια δεν απαγορεύετε!!!:thumbsup1:
Πληρωσαμε 5-6 διανυκτερεύσεις σε καμπινκ και μια σε ξενοδοχείο.Τα καμπινκ ειχαν 10-12ευρω,ενα ατομο,σκηνη και μηχανη αλλα σε σχεδον ολα τα καμπινκ που ειναι αμετρητα και θα τα βρειτε παντου χωρις να ψαχνετε,υπαρχουν καλυβακια,μικρα σπιτακια που κοστιζουν 40-60ευρω.Ειναι συνηθως τετρακλινα και ειναι μια εναλλακτικη λυση για οσους δεν τους αρεσει η κατασκηνωση και δεν βρισκοντε κοντα σε καποια πολη ή χωριο για ξενοδοχειο.
Δεν θυμαμε να καναμε παραπανω απο 50χλμ. χωρις να συναντήσουμε καμπινκ!!ασχετα για το αν ειμασταν πανω στα βουνα ή διπλα στην θαλασσα.
Η τιμη της βενζινας(95αρα) ειχε μέσω όρο 1,70ευρω.
Τα εισητηρια στα καραβακια που πηγαινοερχονται στα fjord ειναι 5-8ευρω και για διαδρομες κοντα στην μια ωρα 10-12ευρω.

To GPS εκτος απο το Οσλο δεν το χρειαστήκαμε πουθενα αλλου.Οι πολης στην Νορβηγια ειναι μικρες.Καλο ειναι ειναι αμα το εχετε μαζι σας αλλα δεν ειναι απαραίτητο.
Απαραιτητος ειναι ενας ,ή περισσότεροι, καλος χαρτης της σκανδιναβιας με αναλυση 1:1200 000 ή καλυτερα 1:850 000.
Σας συνιστω τους χαρτες της Hallwag.Λογικες τιμες, ενημερωμένοι,πολυ καλη ποιοτητα και πληροφοριες.

Αυτια..

Sieche
19-08-08, 06:17
Εδω ειναι ολες οι φωτογραφιες...http://picasaweb.google.de/siechenman/NORWAY200802