PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανταλλαγή - Αγορά μοτό

tsop
25-06-08, 11:36
Σκέφτομαι, μέσα στο επόμενο δίμηνο να δώσω το σκούτερ και να πάρω κάτι μεγαλύτερο!

Βασικά θέλω να το δώσω σε κάποιο μαγαζί με ανταλλαγή, να τσοντάρω κανά ευρό και τα υπόλοιπα σε δόσεις!

Επειδή τα μόνα μαγαζιά που βλέπω να κάνουν αυτή τη δουλεία της ανταλλαγής, είναι αυτά που βλέπω

να διαφημίζονται στα περιοδικά μοτοσυκλέτας, θέλω να ρωτήσω, αν από προσωπική εμπειρία

γνωρίζετε κάποιο μαγαζί όσο το δυνατό πιο αξιόπιστο!

Εσείς σε ποια θα πηγαίνατε για να ανταλλάξετε το μοτό σας?

Επίσης κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ βάλω δόσεις, και μέχρι πόσες, και αν θα πρέπει

να έχω πιστωτική κάρτα!

Χωρίς πιστωτική μπορώ να φτιάξω τις δόσεις όπως με βολεύουν?

... π.χ. μπορώ να βάλω πολλές δόσεις, όσες θέλω εγώ, με μικρό ποσό ή είναι στάνταρ οι δόσεις και το ποσό

που θα μου πει ο πωλητής?

ονιμανιακ
25-06-08, 11:51
Δεν εχει σχεση η πιστωτικη γιατι η αγορα της μηχανης με δοσεις στην ουσια ειναι δανειο απο καποια τραπεζα. Απλα να εχεις το background για να εκδοθεί το δανειο χρειάζεται

tsop
25-06-08, 11:58
...Απλα να εχεις το background για να εκδοθεί το δανειο χρειάζεται

δηλαδή να μην χρωστάω στις τράπεζες? Αυτό εννοείς?

capo998
25-06-08, 12:00
Από αυτά που έχω ακούσει καλός είναι ο ΜοτοΒύνιος. Το θέμα των δόσεων είναι συνήθως προς συζήτηση.

tsop
25-06-08, 12:13
Θα περάσω μια αναγνωριστική βόλτα, αν και να σου πω δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα

για τον Βύνιο! Θα το τσεκάρω.

mitsos84
25-06-08, 12:16
εγω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη και να πουλησεις το μηχανακι σου μονος σου...

ο βυνιος(και ο καθε βυνιος) θα θελει να στο παρει σε τιμη μιξερ και ειναι αμαρτια.

εκτος αν εισαι απολυτα συμβιβασμενος με τις δοσεις οποτε δε σε νοιαζει:thumbsup1:

ονιμανιακ
25-06-08, 12:17
Εννοω να μπορει να εκδοθει ενα δανειο στο ονομα σου που προφανως σημαινει να εχεις το αναλογο εισοδημα και να μην εισαι στα τεφτερια του Τειρεσία

deusxt
25-06-08, 12:23
εγω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη και να πουλησεις το μηχανακι σου μονος σου...

ο βυνιος(και ο καθε βυνιος) θα θελει να στο παρει σε τιμη μιξερ και ειναι αμαρτια.

εκτος αν εισαι απολυτα συμβιβασμενος με τις δοσεις οποτε δε σε νοιαζει:thumbsup1:
+πολλά
και ειναι και λογικό. εμποριο κανουν και θελουν να βγαλουν οσο το δυνατο περισσοτερα.

Η μόνη άλλη λύση είναι στην ανταλλαγη να σου δώσει μια επιταγη δώρο για είδη που θα χρειαστεις (όχι εκπτωτική αλλά άμεσα ανταλλάξιμη)
Ειχα ρωτησει για το φειζερ1000 και μου επαιρνε το στρωμασε μετρια τιμη αλλά έδινε και 1000€ επιταγή οποτε εβγαινε καλά

tsop
25-06-08, 12:26

Το κακό είναι ότι δεν είναι ιδιαίτερα εμπορικό το μηχανάκι και θα αργήσει ή

μπορεί και να μην φύγει καθόλου από τα χέρια μου! Κάποιες αγγελίες που

κοιτάζω στη χρυσή ευκαιρία για το ίδιο μοντέλο, είναι σταθερές για πάνω

από 6 μήνες!

Εννοω να μπορει να εκδοθει ενα δανειο στο ονομα σου που προφανως σημαινει να εχεις το αναλογο εισοδημα και να μην εισαι στα τεφτερια του Τειρεσία

Δεν παίζει τέτοιο πρόβλημα ευτυχώς!

Απ' ότι κατάλαβα δεν γίνετε να γλιτώσω την ανάμιξη της τράπεζας σε όλο

αυτό!

Με γραμμάτια μεταξύ του έμπορα κι εμένα δεν παίζει? ...κι αν γίνετε ..με

συμφέρει? ...από τους τόκου εννοώ!

snpl
25-06-08, 12:52
Τσέκαρε MOTORRAD στο περιστέρι, Υφαντή στην λένορμαν, Καρακώστα στην κυψέλη.

tsop
25-06-08, 13:00
Το MOTORRAD και τον Υφαντή πιστεύω θα τα βρω, ο Καρακώστας που περίππου πέφτει στην Κυψέλη?

snpl
25-06-08, 13:11
Πάρνηθος 26 ! Έίναι σύνορα με γαλάτσι αν θυμάμαι καλά.

tsop
25-06-08, 13:13
:_thumbsup:

maon
25-06-08, 13:31
Φίλε πήγαινε κανε μία έρευνα να δείς αν το μηχανάκι σου το παίρνουν για ανταλλαγή. Αν δεν είναι εμπορικό και το έχεις βάλεις σε ΧΕ και δεν χτυπάει κανα τφ., το πιθανότερο είναι να μην σου το πάρει το μαγαζί όσο και να το δίνεις.

Πριν λοιπόν αρχίσεις τα όνειρα στην σέλα της καινούργιας σου μοτο, βγες έξω και πήγαινε σε 3-4 μαγαζιά, βρες ένα μηχανάκι απο το κάθε μαγαζί και παίξε τον αγοραστή προτείνοντας ανταλλαγη με το δικό σου. Έτσι θα δεις τι γίνεται.

alexandros
25-06-08, 13:43
Φίλε πήγαινε κανε μία έρευνα να δείς αν το μηχανάκι σου το παίρνουν για ανταλλαγή. Αν δεν είναι εμπορικό και το έχεις βάλεις σε ΧΕ και δεν χτυπάει κανα τφ., το πιθανότερο είναι να μην σου το πάρει το μαγαζί όσο και να το δίνεις.

Πριν λοιπόν αρχίσεις τα όνειρα στην σέλα της καινούργιας σου μοτο, βγες έξω και πήγαινε σε 3-4 μαγαζιά, βρες ένα μηχανάκι απο το κάθε μαγαζί και παίξε τον αγοραστή προτείνοντας ανταλλαγη με το δικό σου. Έτσι θα δεις τι γίνεται.

σωστός :thumbsup1:

Πολλές φορές η αντάλλαγή είναι ασύμφορη οικονομικά. Ειδικά αν έχεις προς πώληση εμπορικό κομμάτι.
Το μόνο καλό είναι ότι γλιτώνεις χρόνο.

tsop
25-06-08, 14:01

μα έτσι κι αλλιώς με αυτό τον τρόπο θα πήγαινα να ψάξω! Απλά με βασανίζει και λίγο το γεγονός ότι δεν έχω να σμπρώξω πολλά € τώρα και γι΄αυτό ρωτάω και για τις δόσεις τι παίζει!

soulnick
25-06-08, 15:06
μολις μπεις στον βυνιο, θα συναντησεις ενα παλικαρι με πολυ κοφτερα δοντια, και θα γινει ο κολλητος σου.. ΜΑΚΡΙΑ ΦΙΛΑΡΑΚΟ!

ενας συμπαθητικος εμπορος, ειναι ο Σουλτατης στη μιχαλακοπουλου. δεν ξερω αν εχει κατι που μπορει να σε ενδιαφερει..

tsop
25-06-08, 15:27
μολις μπεις στον βυνιο, θα συναντησεις ενα παλικαρι με πολυ κοφτερα δοντια, και θα γινει ο κολλητος σου.. ΜΑΚΡΙΑ ΦΙΛΑΡΑΚΟ!

ενας συμπαθητικος εμπορος, ειναι ο Σουλτατης στη μιχαλακοπουλου. δεν ξερω αν εχει κατι που μπορει να σε ενδιαφερει..

O Βύνιος δεν έχει πολλά καταστήματα όπως Καλλιθέα, Πατήσια κ.τ.λ.? Σε ποιο αναφέρεσαι?

Τον σημείωσα και τον Σουλτάτη για επίσκεψη!:thumbsup1:

leopsomo
25-06-08, 15:44
μακρυα απ το Βυνιο της μιχαλακοπουλου!!!!
ΜΑΚΡΥΑ!!!
Τελευταια επιλογη σου γενικοτερα να ειναι ο Βυνιος.
Ο Υφαντης ειναι καλο παλικαρι.
Προσπαθησε να μιλησεις με τον ιδιο οχι με πωλητη...:;

mitsos84
25-06-08, 16:06
ο βυνιος ειναι για το φουτσο

soulnick
25-06-08, 16:10
το νου σου. ο καρχαριας κυκλοφορει απο μαγαζι σε μαγαζι..

αμα δεις πωλητη που: το παιζει κολλητος σου, σε σνομπαρει, σου κρυβει ελλατωματα κλπ ΦΥΓΕ με σνομπ υφος.

αυτος θα χασει αλλη μια πωληση.

επισεις θα σου συστηνα να πας πας με καποιον εμπειρο μοτοσυκλετιστη, καποιον φιλο σου. εγω το εκανα και με εσωσε απο πολλα..

tsop
25-06-08, 16:36
Δεν είστε οι μόνοι που λένε για τον Βύνιο! Θα αποφύγω πάντως αυτόν της Μιχαλακοπουλου!

soulnick
25-06-08, 16:41
ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ...

τι θελεις να παρεις?

tsop
25-06-08, 16:52
ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ...

...τελικά σε ποιο απ'όλα να πάω? αν και απ΄ότι βλέπω θα τον αποφύγω!

τι θελεις να παρεις?

θέλω κάτι πάνω από 400cc και κυρίως βλέπω για 600cc, αναλόγως τα λ7, γιατί κινούμε κατά 90% δικάβαλος και η αδυναμία των μικρών μηχανών θα με κουράσει!

Επίσης θα κοιτάξω κάτι σε street γιατί μου αρέσει περισσότερο το στυλ (βλέπε hornet), χωρίς όμως να είναι δεσμευτικό αυτό! Είπαμε τα € είναι λίγα οπότε για την ώρα θα κοιτάξω κάτι που να με βολεύει και θα αφήσω το τι γουστάρω εγώ σαν Νίκος! Αργότερα καλά να είμαστε θα τα κάνουμε και τα γούστα μας!

:thumbsup1:

soulnick
25-06-08, 17:15
η meyaleleth πουλαει το ER-6F. συμπαθεστατο εργαλειο, τιμιο και οικονομικο. εχει κανει ο TC-Drift ενα υπομνημα για το ER-6N.

tsop
25-06-08, 17:29
Τα έχω διαβάσει και τα δύο, και την αγγελία της meyaleleth (γυναίκα δεν είναι?) και το πολύ καλό θέμα του TC-Drift που να σου πω την αλήθεια με έβαλε σε σκέψεις για το συγκεκριμένο μηχανάκι που μέχρι πριν μου ήταν ψιλοαδιάφορο!

Το θέμα είναι ότι αυτό κυμαίνετε στα 5000€ και δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ανέβω πάνω από τα 3000 έως 3500€ (και τα 3500€ με πολύ ευνοϊκό διακανονισμό)!

Δύσκολη φάση!

soulnick
25-06-08, 18:00
τοτε προχωρας για ΧΤ-KLR-PEGASUS κλπ...

tsop
26-06-08, 11:20
τοτε προχωρας για ΧΤ-KLR-PEGASUS κλπ...

...και εγώ μάλλον αυτά βλέπω να είναι σε αυτές τις τιμές!

Αν όμως εξαιρέσουμε τα παραπάνω, σε street τι θα μου προτείνατε να κοιτάξω
με αυτό το ποσό?
Το πολύ 4ετίας!

soulnick
26-06-08, 12:45
α ναι, εσυ θελεις στριτακι! cb400 παλαιο μονδελο?

για κοιτα και το www.xe.gr. εχει πολλες αγγελιες.

το cb400 ειδικα,μου αρεσε παρα πολυ, οταν το καβαλησα για το διπλωμα.. για τις ψηλες στροφες του ξερω, γιατι δεν το πηγα, αλλα στις χαμηλες ειναι ΝΕΚΡΟ σε σχεση με το μονοκυλινδρο. δεν το αναφερω ως νεο, αλλα ως παρατηρηση, μιας και ειναι το πρωτο 4κυλινδρο που οδηγησα. συμπαθεστατο!

leopsomo
26-06-08, 16:54
οντως το σεμπεδακι ειναι πολυ τιμιο μηχανακι και θα κανεις τα παντα μαζι του.

deusxt
26-06-08, 17:12
αν δε βρεις κανεναν να δωσεις το δικο σου ανταλλαγη υπάρχει ενας που παινρει τα παντα.
Σκέψου το όμως για τελευταία λύση γιατι:
1) θα στο παρει λίγα
2) δε ξερεις τι στο διαολο θα σου δωσει

globalmpc
2 μαγαζια στο πολύγωνο και στη μιχαλακοπουλου.
με πολύ προσοχή όμως. εχω προσωπικά κακή εμπειρία.
και κανα δυο άλλοι που ξερω.
εγω δε θα ξαναγοραζα απο κει.
τι άλλο να λεμε

leopsomo
26-06-08, 17:16
παιρνει τα παντα ο γκλομπαλ? :783768:
Ενδιαφερον....

deusxt
26-06-08, 17:33
παιρνει τα παντα ο γκλομπαλ? :783768:
Ενδιαφερον....ναι τα παντα. και πουλαει και οτι ναναι μεταχειρω.
με πολυ προσοχη επαναλαμβανω.

leopsomo
26-06-08, 17:36
Δεν σκεφτομαι για μεταχειρισμενο. κανα καινουριο αν ειναι...
Θα παω καμμια βολτα κι απο κει...:_thumbsup:

allo_bar
26-06-08, 20:23
Απο την πρόσφατη εμπειρία μου από την αλλαγή μοτο εχω να σου πω τα εξής: 1: Πέρασα απο τον Βυνιο αλλά δεν μου άρεσε καθόλου α) ο τρόπος που σε αντιμετωπίζουν (με το που θα ρωτήσεις για κάποιο μηχανάκι προσπαθούν να σου πάρουν προκαταβολή), β) μου έδινε για το ΧΤ 1000 Ευρω ενω άλλοι έδιναν 1800+ κι έτσι έφυγα. 2: Για δάνειο καλύτερα να την ψάξεις μόνος σου με τις τράπεζες, μπορεί να ταλαιπωρηθείς λίγο παραπάνω αλλά σίγουρα θα βρεις πολύ καλύτερα επιτόκια. 3: Αν μπορείς να κάνεις υπομονή και να πουλήσεις μόνος σου το μηχανάκι, κάνε το. Θα πετύχεις και καλύτερη τιμή από αυτή που θα σου κάνει ο έμπορος και καλύτερο διακανονισμό με τον έμπορο (δωρα κλπ) αφού θα πάρει ζεστό χρήμα και δεν θα περιμένει να πουλήσει το μηχανάκι σου για να πάρει τα λεφτά του

tsop
27-06-08, 09:47
Μιας και μου λέτε όλοι να προσέξω πολύ καλά τι θα μου πασάρει ο πωλητής,

έχω να ρωτήσω το εξής,

το μηχανάκι που θα βρω, δεν μπορώ να το πάρω από το μαγαζί και να πάω να

το τσεκάρει ο μάστορας μου?

deusxt
27-06-08, 10:35
Μιας και μου λέτε όλοι να προσέξω πολύ καλά τι θα μου πασάρει ο πωλητής,

έχω να ρωτήσω το εξής,

το μηχανάκι που θα βρω, δεν μπορώ να το πάρω από το μαγαζί και να πάω να

το τσεκάρει ο μάστορας μου?όχι εκτός και αν λιποθυμησουν όλοι μαζι στο μαγαζι απο την εκπληξη που θα τους προκαλεσει ενα τετοιο αιτημα.
Αν δε μπορεις να παρεις το μαστορα σου εκει (και αυτο χλωμο το κοβω) παρε κανα φιλαρακι αν δεν αισθανεσαι εσυ σίγουρος.

tsop
27-06-08, 11:16
Για test ride μπορώ να το πάρω για καμιά ωρίτσα? (...υποθέτω πως ναι... )

πιστεύω να προλάβω να το πάω από τον δικό μου μάστορα έστω και για έναν

απλό οπτικό έλεγχο.

Όσο να 'ναι η εμπειρία του τον βοηθάει να δει κάποια πραγματάκια

παραπάνω από εμένα που απλά θα κοιτάω τα πλαστικά και στην καλύτερη

για τυχών χτυπήματα-διαρροές του κινητήρα και των καλαμιών!

Δυστυχώς δεν έχω κάποιον πολύ κατατοπισμένο με τις μηχανές ώστε να τον

πάρω μαζί μου.

Γενικά είμαι επιφυλακτικός και με ανησυχεί το να προχωρήσω στην αγορά

χωρίς πρώτα να πάρω τη γνώμη ενός δικού μου πιο έμπειρου ανθρώπου!

deusxt
27-06-08, 11:59
Για test ride μπορώ να το πάρω για καμιά ωρίτσα? (...υποθέτω πως ναι... )

πιστεύω να προλάβω να το πάω από τον δικό μου μάστορα έστω και για έναν

απλό οπτικό έλεγχο.

Όσο να 'ναι η εμπειρία του τον βοηθάει να δει κάποια πραγματάκια

παραπάνω από εμένα που απλά θα κοιτάω τα πλαστικά και στην καλύτερη

για τυχών χτυπήματα-διαρροές του κινητήρα και των καλαμιών!

Δυστυχώς δεν έχω κάποιον πολύ κατατοπισμένο με τις μηχανές ώστε να τον

πάρω μαζί μου.

Γενικά είμαι επιφυλακτικός και με ανησυχεί το να προχωρήσω στην αγορά

χωρίς πρώτα να πάρω τη γνώμη ενός δικού μου πιο έμπειρου ανθρώπου!
και αυτο χλωμο το κοβω. Τεστ δινουν συνηθως καινουργια μηχανακια όχι μεταχειρω.
Ειδικά στον γκλομπαλ ούτε μπροστα δε τα βαζουν (εχουν πολλά κτμ:2funny:)
Μιλα με κανα παιδι απο το μηχανικό σου και κανε καμια συμφωνια μαζι του (επι πληρωμη) ανδυσκολευτεις να βρεις καποιον να σε βοηθησει
(θα προσφερομουν εγω αλλα εχω ήδη ενα λεμονι στο ενεργητικό μου:2funny:)

tsop
27-06-08, 12:25
... Τεστ δινουν συνηθως καινουργια μηχανακια όχι μεταχειρω. ...

κάτσε βρε παιδί μου, δηλαδή θα πάω στο μαγαζί (μην το δένουμε ότι θα είναι

μόνο το global) και ουσιαστικά θα δω κάτι και θα συμφωνήσω να το αγοράσω

χωρίς πρώτα να το καβαλήσω να δω πως πάει? :what:

Ούτε αυτό το ήξερα (πολλά δεν ξέρω βέβαια...)oops

...
Μιλα με κανα παιδι απο το μηχανικό σου και κανε καμια συμφωνια μαζι του (επι πληρωμη) ανδυσκολευτεις να βρεις καποιον να σε βοηθησει ...

σε μια χειρότερη θα το ρωτήσω κι αυτό :thumbsup1:

...
(θα προσφερομουν εγω αλλα εχω ήδη ενα λεμονι στο ενεργητικό μου:2funny:)

λεμόνι....?

πάντως σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες_hi.gif

θα είναι η πρώτη συνδιαλλαγή που κάνω με μοτοκατάστημα και ότι μάθω πριν

πάω, καλό θα μου κάνει!